Mělnická galerie představí další mladou umělkyni

Galerie Ve Věži v prostorách Pražské brány bude hostit další z našich mladých výtvarných umělců. Tentokrát své práce představí mladá talentovaná výtvarnice Adéla Marie Jirků. Po vystudování na VŠUP Praha v Atelieru Ilustrace a grafiky, pokračovala ve Francii na ESBAM v Marseille, Studio Champs de la peinture a absolvovala v roce 2011 na AVU Praha. Ve své tvorbě využívá rozmanitých technik nejen kresby i malby, od minimalistické tužky či suché jehly přes akvarel po výšivku.

Ve zdejších prostorách představí práci na autorské knize „Mařka“, čerpající ze svých dětských vzpomínek na pozoruhodnou postavu hluchoněmé pasačky ovcí, která prožila celý život kolem rodné dřevěnice na Valašsku. V roce 1990 její nejmladší bratr prodal chalupu Mariiným rodičům, protože toužil po moderním bydlení. Marii a její sestře se kolem chalupy povalovaly papíry a voskovky, jak si stále něco kreslily. Jednou jim jich Mařka tajně pár vzala a vyzkoušela to taky. Když se na její nově objevenou vášeň přišlo, kupovali Mariiny rodiče v papírnictví už vše třikrát. Kniha je velkou, ohnivou oslavou vášně pro kresbu, vášně, kterou, jak se ukáže, v sobě prostá stará vesnická tetka Mařka náhodou objeví a kterou s ní autorka sdílela jako dítě a sdílí i jako dospělá, zralá a svébytná umělkyně.

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 17. května od 18 hodin a není pochyb, že milovníky výtvarného umění jistě zaujme.

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter