Andrej Babiš: Oblast Mělnicka je mi blízká

Místopředseda vlády a ministr financí přijel o víkendu do Mělníka na vinobraní, aby podpořil Igora Karena, senátního kandidáta své strany ANO v nadcházejících volbách. Při návštěvě, na níž se stihl vyfotit s desítkami návštěvníků akce a seznámil se s historií města při setkání s jeho starostou Ctiradem Mikešem, poskytl Andrej Babiš týdeníku Mělnicko krátký rozhovor.

Když už jste přijel na vinobraní, musíme se zeptat – jaký je váš vztah k vínu?

Můj vztah k vínu – to je jednoduchá otázka. Piju červené a teď právě burčák. Dokonce jsem kdysi vlastnil vinice, ale potom jsme je prodali.

A budete v tomto oboru zase někdy podnikat?

Ne, já už pracuju jenom pro stát (s úsměvem).

Jaký je váš vztah k českým vinařům?

Jsem s nimi v kontaktu, komunikujeme spolu. Samozřejmě se jim snažíme pomáhat ve snaze o zabránění různým podvodným dovozům a pančování vína. V boji proti nekalým konkurentům jsme v kontaktu i přes celní správu.

 

A daří se vám v boji s nekalými praktikami?

Dávno jsem už neslyšel stížnosti, ale to je samozřejmě na samotných vinařích. Pokud mají nějaký konkrétní problém, tak u nás mají dveře otevřené.

Jaký máte vztah k Mělníku a Mělnicku?

Mělník samozřejmě znám, jezdil jsem sem už dříve. Moje paní je z Litoměřic, takže tahle oblast je nám blízká. Máme tady plno příbuzných a v okolí mám firmy – ani přesně nevím, kde to je.

Přijel jste podpořit kampaň kandidáta do Senátu za ANO Igora Karena. Sledujete práci nynější senátorky za ODS Veroniky Vrecionové? V čem bude váš kandidát lepší, pokud bude zvolen?

Její práci moc nesleduji, i když ji samozřejmě potkávám v Senátu. Senátoři za ODS se podle mě vyjadřují většinou podivně. Myslím si, že jako zástupci pravicové strany by měli mít názory blízké našim, ale oni přitom naopak bojují proti věcem, které jsou podle mě dobré.

Pan Karen je zde známý jako doktor a myslím si, že právě ve zdravotnictví je plno věcí, které nejsou vyřešeny. Mělo by být transparentnější, a proto doufáme, že nám právě on pomůže v prosazení toho, co zdravotnictví potřebuje.

Sázíte na nové tváře, čím mohou podle vás obohatit politickou scénu?

Je to právě tím, že jsou nové. Že v politice ještě nemají žádnou tradici, a tedy ani v krajích tradici různých aliancí těch, kteří se vzájemně už dlouho znají a samozřejmě mezi sebe nechtějí pustit nová hnutí nebo strany, aby jim ti noví nekazili jejich kšefty. A my samozřejmě takovéhle aliance nechceme, takže to pro nás v krajských volbách bude těžké.

A jste si jisti, že vaše „nové tváře“ jsou ty pravé? Vždyť jednou z nich byla v minulých volbách do Poslanecké sněmovny i Kristýna Zelienková, která opustila vaše hnutí a nyní nechce opustit místo ve sněmovním rozpočtovém výboru.

Člověk do lidí nikdy nevidí. Teď za nás kandiduje 715 lidí, takže je to podstatně méně než třeba do komunálních voleb, a já doufám, že naše krajské organizace vybraly lépe. Samozřejmě já na to nemám vliv, je to odpovědnost našich krajských organizací.

A máte nějakou metu, s kolika zástupci v Senátu byste byl spokojen?

Nemám, Senát ještě moc ‚neumím‘. Ale v krajích – uvidíme. Kdybychom vyhráli tak v pěti krajích…