Dva prezidenti na oslavách Dne české státnosti

Oslavy dne české státnosti ve Staré Boleslavi se 28. září zúčastnil prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi přivítala poutníky, duchovní i světský program probíhaly do pozdních večerních hodin, doprovodné programy potom po celý víkend.

Mši celebroval brněnský biskup Vojtěch Cikrle, hlavním kazatelem byl emeritní biskup z Kolína nad Rýnem kardinál Joachim Meisner. „Zejména v dnešní době si musíme připomínat své kořeny, kořeny naší české státnosti, ale i kořeny vlastního bytí a smysl života, abychom mohli směřovat k sebevědomé budoucnosti“ řekl starosta města Vlastimil Picek, a toto připomenutí velmi jasně zaznělo i v kázání kardinála Meisnera: „Když už nevím, odkud přicházím, pak ani nevím, kam jdu, a jaký úkol se nachází mezi oním odkud a kam,“ uvedl.

Prezident Miloš Zeman, jenž ve stejný den oslavoval také své narozeniny, ve svém stručném proslovu připomněl v souvislosti se situací v Evropě epištolu svatého Pavla ke Korintským: „A kdybych učinil byl mědí zvučící a zvoncem zvonícím a lásky kdybych neměl, nic nejsem“ a popřál přítomným víru, naději a lásku.

Oslavy Dne české státnosti ve Staré Boleslavi ovšem neskončily mší. Letní kino Houšťka 30. září hostilo kapely Antikvariát či Druhej dech nebo zpěváka Milana Drobného. O den později se zde představily například skupiny Vombat Kruton, Hard to Frame, Tvůj Dědek TD, Interpret Neznámý, Anebo, Klasickej postup či David Kraus s kapelou. Program završilo vystoupení kapely Brouci Band – The Beatles Revival. Lidová pouťová zábava a atrakce, ukázky dobových řemesel, stánkový prodej a občerstvení zaplnily Houšťku a Lázeňskou ulici až do neděle.

„Rád bych poděkoval všem, kdo se na přípravě a organizaci Národní svatováclavské pouti podíleli a přispěli k jejímu zdárnému průběhu. Děkuji především občanům Staré Boleslavi, zejména těm v Lázeňské ulici, kteří snášejí všechen shon a hluk, za trpělivost a pochopení,“ dodal starosta Picek.

Zdeňka Tichá