Abychom nezapomínali…

Leden je na Mělníku vždy ve znamení dvou pietních vzpomínek na oběti komunistického režimu.

V pátek 7. ledna uplyne 72 let od násilné smrti mělnického občana Josefa Hořejšího, který byl 7. ledna 1950 popraven komunistickým režimem spolu s dalšími členy tzv. lounské skupiny, Bohumilem Klemptem, Kamilem Novotným a Josefem Plzákem. Josef Hořejší (1910–1950) byl bývalým majitelem mělnické továrny na dětské kočárky HAJA, kterého komunisté obvinili z velezrady, mučili ho a následně popravili na začátku roku 1950, kdy mu bylo 40 let.

Jemu i dalším obětem komunistického režimu je věnována pamětní deska, která byla odhalena ve vstupní hale Masarykova kulturního domu z iniciativy Konfederace politických vězňů 6. ledna 1996.

Na desce stojí nápis:

POSTŮJ, OBČANE A VZPOMEŇ NA TY, KDOŽ TRPĚLI V DOBĚ KOMUNISTICKÉ DIKTATURY LET 1948–1989. STATISÍCE PRONÁSLEDOVANÝCH STRÁDAJÍCÍCH, STATISÍCE VĚZNĚNÝCH, NA 10 000 UMUČENÝCH A ZASTŘELENÝCH, 233 POPRAVENÝCH, MEZI NIMI OBČAN MĚLNÍKA, †7. 1. 1950 – JOSEF HOŘEJŠÍ. MRTVÝM, ABY NEBYLI ZAPOMENUTI – ŽIVÝM, ABY NEZAPOMNĚLI!

Jako každoročně vedení města Mělníka uctí památku obětí komunistického režimu tichou vzpomínkou a položením květin u pamětní desky v pátek ve 12 hodin.

A v letošním roce si vzpomeneme již 53. výročí úmrtí Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 na Václavském náměstí upálil na protest proti nastupující normalizaci. Město Mělník tradičně s Mělnickým kulturním centrem a Gymnáziem Jana Palacha pořádá vzpomínkovou akci „Pocta Janu Palachovi“ v den jeho upálení. Avšak v letošním to bude „pouze“ v tomto datu tichá vzpomínka a posléze ve středu 19. ledna v 15 hodin u Památníku Jana Palacha v Jungmannových sadech.se uskuteční za účasti vedení města Mělníka a dalších zástupců místních organizací Pietní akt s položením květin.

Pro zajímavost: Autorem pomníku je maďarský sochař Andás Beck (1911–1985), který žil od roku 1948 v Paříži. Sochu nazvanou „Pocta Janu Palachovi“ vytvořil již na konci šedesátých let. Jedná se o stylizovanou siluetu hořící postavy. Pomník byl odhalen za velkého zájmu veřejnosti 19. ledna 2009. Slavnosti se zúčastnila také řada politiků a diplomatů, včetně velvyslance Francie Pierra Lévyho, maďarského velvyslance Laszla Szökeho a tehdejšího prezidenta České republiky Václava Klause.

mar