Zastupitelstvo zvolilo nové vedení Rady kraje a nové předsedy výborů

Zastupitelstvo Středočeského kraje rozhodlo v úterý 24. října 2017 o změně vedení Rady Středočeského kraje a o novém obsazení dalších volených orgánů kraje, jimiž jsou výbory zastupitelstva. Stalo se tak poté, co bylo bývalým koaličním partnerům z hnutí STAN, ODS a Nezávislým Středočechům hnutím ANO 2011 v pondělí oznámeno, že s nimi vypovídá dosavadní koaliční smlouvu. Zastupitelé rozhodovali o novém vedení Rady kraje a výborů zastupitelstva již na půdorysu nové koaliční dohody uzavřené hnutím ANO 2011, ČSSD a KSČM.

S uzavřením nově uzavřené koaliční dohody seznámila zastupitele v úvodu jednání hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu bude mít nová koalice většinu 35 hlasů (ANO 16 mandátů, ČSSD 11 mandátů a KSČM 8 mandátů).

Během následujícího jednání zastupitelé odvolali k 24. říjnu 2017 sedm členů Rady Středočeského kraje za STAN (Věslav Michalik, Vít Rakušan, Martin Macháček, Ivo Šanc), ODS (Jan Skopeček, Martin Kupka), Nezávislí Středočeši (1) a zvolili nové složení Rady kraje k 25. říjnu 2017. Zároveň stanovili oblasti působnosti a kompetence jednotlivých členů Rady a nově také (namísto čtyř) pouze dvou náměstků hejtmanky takto:

 

Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011), hejtmanka, oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu

Miloš Petera (ČSSD), statutární náměstek hejtmanky, člen rady pro oblast životního prostředí a zemědělství

Gabriel Kovács (ANO 2011), náměstek hejtmanky, člen rady pro oblast financí a evropských fondů

Karel Horčička (ČSSD), člen rady pro oblast kultury a památkové péče

Zdeněk Seidl (ČSSD), člen rady pro oblast školství

Aneta Heřmanová (ČSSD), členka rady pro oblast sociálních věcí

Josef Řihák (ČSSD), člen rady pro oblast investic a veřejných zakázek

Tomáš Beneš (ANO 2011), člen rady pro oblast majetku

Jaroslava Němcová (ANO 2011), členka rady pro oblast zdravotnictví

František Petrtýl (ANO 2011), člen rady pro dopravu

Robert Bezděk (ANO 2011), člen rady pro oblast bezpečnosti a ICT

 

V nové jedenáctičlenné Radě kraje tak podle rozhodnutí zastupitelů k 25. říjnu 2017 usedne šest členů za hnutí ANO 2011 a pět za ČSSD. Zastupitelé KSČM, třetího koaličního partnera, ve svém prohlášení uvedli, že jejich partneři akceptovali priority KSČM. „Jedná se skutečně o podporu na základě našich programových principů,“ konstatoval předseda zastupitelů KSČM Zdeněk Štefek

Zastupitelé také stanovili počet uvolněných členů zastupitelstva na celkem 16, z toho počet uvolněných členů Rady kraje je 10. Neuvolněným členem Rady kraje je radní Robert Bezděk (ANO 2011). Zbylých šest uvolněných zastupitelů bude vykonávat funkce předsedů výborů zastupitelstva.

Zastupitelé v rámci svého rozhodování o podobě nového vedení kraje dále odvolali současné předsedy a členy výborů Zastupitelstva Středočeského kraje a zvolili nové předsedy šesti výborů zastupitelstva v následujícím obsazení:

 

Jiří Peřina (ČSSD), předseda Výboru finančního

Milan Němec (ČSSD), předseda Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost

Karel Filip (ČSSD), předseda a člen Výboru sociálních věcí

Ivan Cinka (KSČM), předseda výboru pro dopravu

Blanka Žánová (ANO 2011), předsedkyně Výboru pro tělovýchovu a sport

Zdeněk Štefek (KSČM), předseda Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch

Předseda sedmého výboru zastupitelstva, Výboru kontrolního, nebyl během dnešního jednání zastupitelstva zvolen. Zastupitelé neschválili do této funkce hnutím STAN navrženého bývalého radního Martina Macháčka.

Proporcionální zastoupení ve výborech zastupitelstva bude podle vyjádření hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové řešeno při dalších jednáních a bude předloženo na jednání zastupitelstva 5. prosince. „Stejně tak bude zastupitelům v ten samý termín předloženo Programové prohlášení nové koalice,“ upřesnila hejtmanka Pokorná Jermanová.