Vyšetřování loňského výbuchu v Kralupech n. V. pokračuje

Kralupy nad Vltavou (Mělnicko, ČTK) – Vyšetřování loňského výbuchu v areálu chemičky v Kralupech nad Vltavou pokračuje, policie už má znalecký posudek. Výbuch si 22. února vyžádal šest životů. Nešlo o zaměstnance, ale pracovníky dodavatelské firmy. Společnost Unipetrol, které chemička patří, zavedla důkladnější kontroly. ČTK to řekli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl.

„Okamžitě po události jsme dodavatelské firmy vyzvali k opakovanému proškolení svých pracovníků a my sami jsme zintenzívnili průběžné kontroly dodržování přísných bezpečnostních a pracovních předpisů,“ uvedl Kaidl. Podle něj společnost nedávno policii poskytla závěry interního šetření. „Vzhledem k tomu, že vyšetřování není ukončeno, nebudeme v tuto chvíli sdělovat bližší podrobnosti,“ dodal mluvčí.

Podle policejního mluvčího Truxy se kriminalisté seznamují s obsahem rozsáhlého znaleckého posudku. Potrvá to minimálně několik týdnů.

Výbuch zabil šest lidí, z toho bylo pět občanů Rumunska. Další dva utrpěli středně těžká zranění. Nádrž sloužila ke skladování pohonných hmot vyrobených v rafinerii. Podle dřívějších informací dělníci nedodrželi technologický postup. Dle vyšetřovatele hasičů výbuch způsobilo odstranění záslepky, která bránila pronikání benzinových par do nádrže. Jde o jednu z největších tragédií v průmyslových provozech v Česku za posledních 50 let.

sbe hj