Všude kolem nás žijí přízraky

A všichni máme takovou hrůzu ze světa.

Tak zní motto divadelní hry Henrika Ibsena „Přízraky“, kterou uvedlo pražské Dejvické divadlo v režii Jiřího Pokorného ve své premiéře 15. dubna 2019. Dejvické divadlo oslavilo v říjnu 2017 čtvrt století od svého založení což znamená, že v příštím roce vstoupí již do třicáté sezony. Za tu dobu si vybudovalo pověst jednoho z nejvyhledávanějších a nejnavštěvovanějších českých divadel. Téměř trvale vyprodané divadlo (což není způsobeno jenom jeho komorní kapacitou) nabízí inscenace různých žánrů, které však mají společného jmenovatele: dobré divadlo se zřetelným názorem a s důrazem na herecké osobnosti.

A o tom se opět přesvědčí i milovníci divadelní Thálie, kteří zavítají v pátek 5. listopadu v 19.30 do mělnického Masarykova kulturního domu kde uvede výše uvedenou inscenaci.

Hlavní hrdinka se za cenu lží a předstírání snaží okolí i sebe samotnou udržet v přesvědčení, že její život a manželství byly harmonické a šťastné. Rodinné drama jednoho z nejvýznamnějších světových dramatiků je obžalobou pokrytectví a maloměšťácké morálky jako skutečné příčiny osobních lidských tragédií.

Divákům se představí známí herci jako Klára Melíšková, Martin Myšička, Vladimír Polívka, Veronika Khek Kubařová a Pavel Šimčík.

Henrik Ibsen o své hře napsal. Přízraky pravděpodobně způsobí v některých kruzích poprask, ale tak to musí být. Kdyby tomu tak nebylo, nebylo by nutné je napsat. Tak není pochyb, že si návštěvníci odnesou z představení skvělý umělecký zážitek.

Bedřich Marjanko