Volby do zastupitelstva 2018

Dle našeho nezávislého předvolebního průzkumu (1000 hlasujících), by nejvíce hlasů získali komunisté těsně následováni hnutím ANO. Na dalších místech by se umístila ČSSD a Mé město. Výsledky dalších politických stran a sdružení byly zanedbatelné.

Budoucí možná koalice by tedy vznikla z těchto čtyř subjektů. Z nich by vzešel i budoucí starosta. Kdo by to byl nám možná napoví výsledky další ankety, která právě probíhá na našem webu.

Z dostupných informací vyvozujeme, že hnutí ANO bude nominovat, jako svého kandidáta na starostu, majitele stavební firmy Zbyňka Šnajdra, který je předsedou Finančního výboru města Mělníka a v zastupitelstvu odvádí výbornou práci.

Jako lídr do příštích voleb za ČSSD připadá v úvahu pouze Milan Němec, který posledních osm let z pozice krajského radního a posléze i statutárního zástupce hejtmana, udělal pro Mělník více, než kdokoli jiný. Milan Němec na Mělníku také dlouhá léta působí jako ředitel základní školy.

Za KSČM je jediným možným kandidátem mělnický rodák Rudolf Fidler, který působí v zastupitelstvu Města již druhé volební období a jako předseda Kontrolního výboru často poukazuje na nedostatky v práci současné koalice. Rudolf Fidler má i přes svou příslušnost ke KSČM výraznou podporu veřejnosti. Zde se jasně ukazuje, že lidé na komunální úrovni nerozlišují ke které straně kdo přísluší, ale spíše posuzují konkrétního politika podle jeho postojů a přínosu pro Město.

Lze očekávat, že Mé město bude opakovaně reprezentovat současný starosta města Mělníka Ctirad Mikeš. Oblíbený starosta by tak tento post obhájil již potřetí. To se v novodobé historii dosud nikomu nepodařilo.

Volebním lídrem Mělničanů, jejichž volební preference nejsou (alespoň podle naší ankety) příliš přesvědčivé, by měl být současný místostarosta, zkušený pořadatel kulturních akcí, Petr Volf.

ODS tentokrát s největší pravděpodobností bude jako kandidáta na starostu nominovat Tomáše Martince, což je logické vzhledem k jeho působení ve funkci předsedy oblastního sdružení ODS a jeho letošní kandidatuře do Poslanecké sněmovny.

TOP 09 po odchodu charismatického Milana Schweigstilla, velmi oblíbeného pedagoga, bude jen těžko za něj hledat náhradu. Nejpravděpodobnějším lídrem bude její předseda Tomáš Vojta.

Milan Schweistil, aby zúročil svůj obrovský volební potenciál, bude muset vytvořit vlastní sdružení, popřípadě se postavit do čela Starostů a nezávislých, pokud kandidátku za Starosty a nezávislé nesestaví někdo jiný.

V případě vzniku nového politického subjektu by se nám v jeho čele velmi líbil např. bývalý místostarosta Martin Pecina. Ten na posledním zastupitelstvu 22.5.2017 znovu prokázal, že je vynikajícím rétorem s hlubokou znalostí problematiky města Mělníka.

Naše právě probíhající anketa napoví, jaký by mohl být pravděpodobný výsledek.

red