Mělnické náměstí ožilo pivním festivalem

V sobotu se v Mělníku uskutečnil První pivní festival, který pořádal s podporou města spolek Světlonoška. Po tradičních farmářských trzích na zdejším náměstí Míru se sjelo rovných deset výrobců tohoto pěnivého moku aby nabídli své produkty. Stánek zde otevřel kromě domácího mělnického minipivovar Němý Medvěd, Podřipský rodinný pivovar ze Ctiněvsi, litoměřický pivovar Labuť, Parostrojní pivovar Lobeč, Pivovar Cvikov, za slaného zavítal Pivovar Antoš, dále to byl pivovar z Uhřiněvsi, Pivovar JungBerg z Hořic, Pivovar a palírna z České Kamenice a konečně z brány Českého Švýcarska Pivovar Falkenstejn sídlící v městě Krásná Lípa.

Úderem čtrnácté hodiny festival zahájil místostarosta města Mělníka Petr Volf, který právě připomněl 610. výročí udělení práva várečného Královskému věnnému městu Mělník králem Václavem IV. což bylo jedním z důvodů uspořádání této slavnosti.

A potom na pódium nastoupila kapela NAVOSTRO, která skutečně to rozjela „vostrou“ muzikou. Hudebníci ve skotských kiltech za doprovodu dud skutečně nabudili správnou atmosféru, která k těmto akcím patří. Náměstí se začalo naplňovat a mnozí návštěvníci již podupávali po pódiem. Posléze nastoupila místní skupina MANKÝZ MAN, která zahrála známé „pecky“ při nichž účastníci procházeli s kelímky mezi stánky, mnozí si do Pivních pasů nechávali dávat razítka a hodnotili chuť pivních produktů. Padaly rozhovory ve stylu: „Co piješ?“, „Antoše“, Já mám Cvikov a půjdu ochutnat Lobeč“ atd. atd.

Při vystoupení dětí z Taneční školy manželů Dětinských se rovněž zcela zaplnil prostor pod pódiem zvláště z řad rodičů či prarodičů. I ti nejmladší účastníci si zde přišli na své. Mohli se povozit na kolotoči a mnohé zaujala hudba na pódiu při které si i hodili taneček.

Celá akce vyvrcholila koncertem kapely Baťa a Kalábůf něžný beat. Jak je již tradicí u této hudební formace, stal se prostor pod pódiem opět tanečním parketem. Zazněly oblíbené „pecky“ kapely opepřené průpovídkami frontmana Petra „Bati“ Kundráta. V přestávce bylo vyhlášení ankety o Nejlepší ležák a Nejlepší speciál v níž návštěvníci zápisem na anketní lístek, který byl součástí Pivního pasu určili vítěze. A k do vyhrál?

V první kategorii to byla PP 12% světlý ležák pivovaru JungBerg z Hořic a nejlepším speciálem byl Netopýr 17% ze slánského pivovaru Antoš.

A potom pokračoval koncert a to až do odbíjení desáté hodiny večerní na radniční věží, které celou tuto akci zakončilo.

Co k tomu dodat na závěr. Po celou dobu zde vládla naprosto pohodová atmosféra, kde se lidé dobře bavili, náměstí žilo čilým ruchem a tak věřme, že se v Mělníku zrodila nová tradice.

Bedřich Marjanko