VÍKEND: Keramický jarmark, klasická hudba a další
Na mělnickém náměstí Míru se uskuteční první Keramický jarmark
Hrnky, talíře, mísy různých velikostí a tvarů, cukřenky či slánky. Ale také různé sošky, vázičky a další ozdobné předměty. To vše nabízí keramika. Předměty, jenž lidstvu slouží po tisíciletí a i v současné době jsou vyhledávaným sortimentem.
Není proto divu, že stánky šikovných řemeslníků nabízí toto zboží na jarmarcích v mnoha městech i městeček. Některá místa jsou již keramickými trhy proslulá jako například Bechyně, Kostelec nad Černými Lesy, pražská Kampa či snad ty nejznámější v Berouně.
Avšak tuto sobotu 15. července si výrobci tohoto lákavého zboží dají dostaveníčko i v Mělníku. Na zdejším náměstí Míru se totiž v rámci Mělnických farmářských trhů uskuteční poprvé i Keramický jarmark. Po celé dopoledne od 8 do 13 hodin si tak návštěvníci budou moci vybírat z jistě pestré nabídky tohoto skutečně atraktivního zboží.
A jaký by to byl jarmark bez náležitého občerstvení. Tak jako každé sobotní dopoledne při farmářských trzích a již uplynulých jarmarcích zde bude nabídka různých dobrot. Jako vždy se představí italská a indická kuchyně, ale také ta naše tradiční v podobě například uzenin či zabíjačkových produktů z Voldušického řeznictví. Poprvé ale bude možno ochutnat i produkty z kozí farmy Nová Víska či další farmářské výrobky z Polabí. To vše bude možno zapít dobrým pivkem z Podřipského pivovaru odkud si tento pěnivý mok bude možno odnést i domů v Pet láhvi jako vzpomínku na příjemně strávené chvíle pohody. Chybět nebude však ani skvělé vínko z Vondrákova vinařství.
K dobré pohodě opět přispěje „Potulný bard“ Jiří Vehle, kterého si již mohli poslechnout návštěvníci předchozích jarmarků. Pamatováno je samozřejmě i na děti. Na ně bude čekat víla Pohádka s vyprávěním tajemných příběhů, a určitě všechny zase potěší středověký kolotoč.
Tak pojďme si opět užít další hezké a pohodové sobotní dopoledne a přispějme tím třeba i k založení další zdejší tradice.
V Brandýse nad Labem bude znít klasická hudba
K létu patří nejen cestování, koupání či další aktivity, ale také kulturní vyžití k němuž neodmyslitelně patří i klasická hudba. A tak tuto neděli 16. července od 19.30 hodin v brandýském zámku proběhne slavnostní zahájení Mezinárodního hudebního festivalu „Praha, klasika…“ . A zároveň to bude i otevření 24. ročníku Mezinárodních mistrovských kurzů sólové a komorní hry Ameropa 2017. Na koncertě zazní v podání předních interpretů skladby světových klasiků jako je Johannes Brahms, Ludwig van Beethoven, Mel Bonis, Fryderyk Chopin, Amy Beach, Aaron Copland, W. A. Mozart, Ernst Bloch G. F. Händel, J. Halvorsen či Sergej Prokofjev.
Ameropa od svého založení v roce 1993 vytváří prostředí, kde hudebníci z mnoha zemí, kultur a různého věku se tak učí se jeden od druhého a spolupracují při interpretaci komorní hudby. Profesionálové, studenti i hudební amatéři objevují odlišnosti kultur a obohacují se novými vědomostmi a informacemi. Důležitým posláním Ameropy je vzdělávání mladších, talentovaných hudebníků. Ameropa spolupracuje s profesionálními odborníky zabývajícími se komorní hudbou, kteří vyučují hru na hudební nástroje a interpretaci komorní hudby. Mistrovské kurzy se pořádají v brandýské Základní umělecké škole kde každý z účastníků absolvuje pět individuálních hodin a samozřejmostí je také sehrání určitého repertoáru. Je to tak příležitost, jak se zdokonalit ve hře na nástroj či si nastudovat orchestrální party. Mladí absolventi těchto kursů se pak představí v kapli brandýského zámku ve dnech 20. a 21. července od 19.30 hodin, a následující den v sobotu od 14 hodin na zámeckém nádvoří.
Letos již potřetí Ameropa nabízí i výtvarný kurz organizovaný ve spolupráci s významným čínským umělcem Sin-penem Chuangem. Sin-pen Chuang se svojí ženou Su-mej Jü, také umělkyní a svými studenty přijedou do České republiky vyučovat tradiční techniky čínského malířství, kaligrafie a moderní olejomalbu. Není bez zajímavosti, že část děl, která během kurzů vzniknou, bude vystavena a nabídnuta k prodeji.
Kromě toho v příštím týdnu si milovníci klasické hudby poslechnout nevšední koncertní vystoupení. V úterý 18. července zazní totiž od 19.30 ve zdejší synagoze magická harfa Kateřiny Englichové, která patří k výrazným osobnostem české harfové školy. Spolupracovala s významnými umělci a soubory, ať již u nás, tak v zahraničí. Vystupuje po celé Evropě, Severní Americe, Japonsku, Hongkongu, Austrálii a Novém Zélandu. Věnuje se také soudobé hudbě a celá řada významných skladatelů jí věnovala svojí tvorbu. Je držitelkou prvních cen z mnoha mezinárodních soutěží, mimo jiné i Pro Musicis Int. Award v New Yorku. Obdržela také Cenu Komorního spolku při České filharmonii za přínos v komorní hudbě a cenu lucemburského hudebního časopisu Supersonic Pizzicato za nahrávku francouzské komorní hudby.
Všem milovníkům klasické muziky se tak nabízí hluboký umělecký zážitek, který bude vhodným zpestřením prázdninových dnů.
Ve Mšeně se opět přesunou časem o sto let zpět
Okrašlovací spolek Mšeno a okolí založil zde skvělou tradici. Pořádá každoročně společnou vycházku do okolí svého města pod názvem „Po stopách Cinibulkových aneb Časem o sto let zpět…“ čímž si připomínají výročí úmrtí svého významného spoluobčana, propagátora turistiky a osvěty, ředitele zdejší školy Josefa Bedřicha Cinibulky, který se rovněž zasloužil i o postavení pomníků Jana Amose Komenského či Mistra Jana Husa. Stál také u zrodu místní Sokolovny, inicioval výstavbu nové školy, zasloužil se o zavedení vodovodu a elektřiny a se školní mládeží upravil údolí Debř na kraji města na přírodní park.
Avšak tyto vycházky nejsou ledajaké. Účastníci se totiž v dobových kostýmech z počátku minulého století vydávají na společný výlet, tak jak to dělávali naši předkové.
Takže v sobotu 15. července se v 10.30 opět vyjdou turisté z náměstí Míru do lesoparku Debř kde od půl druhé hodiny odpolední v lesním divadle proběhne koncert jazzové kapely Praque BusKmen. A mezi ně zavítá i pan Cinibulk. Určitě však nebude sám, neboť se v rámci této akce uskuteční 1. historické setkání Cinibulků!
Toto setkání tak zase připomene onu dobu, kdy hektický a shon nebyl každodenní realitou.
Roudnický klášter ovládne bohyně Thálie
Druhý červencový víkend se stovka pražských herců, sdružená v umělecké skupině OLDstars, nastěhuje do rozlehlého areálu původně gotického Augustiniánského kláštera v Roudnici nad Labem. Jedná se o nezávislou uměleckou skupinu, která je složená ze studentů a čerstvých absolventů uměleckých škol. V příští divadelní sezoně 2017/18 oslaví již patnáct let svého působení na pražské kulturní mapě studentských aktivit a zároveň sbírá četné úspěchy na přehlídkách studentských divadel. Každé léto rovněž pořádá benefiční divadelní festival, jehož výtěžek věnuje vybrané kulturní památce. A tak již čtvrtým rokem studenti upínají svou pozornost ke klášteru v Roudnici nad Labem.
Během víkendu soubor odehraje více než 25 inscenací z repertoáru své domovské scény – divadelního sklepení H2O na pražském Žižkově. Tuto smršť inscenací rozšíří o dvě novinky, které vznikly přímo pro unikátní prostory tohoto rozlehlého klášterního areálu. U příležitosti letošního 401 výročí úmrtí Williama Shakespeara mu vzdají hold uvedením inscenacemi klíčových textů jeho her „Romeo a Julie“ a „Kupec Benátský“ v překladu Martina Hilského, jenž uvedou pod širým nebem.
Kromě těchto her představí další klasický repertoár jako „Tři sestry“ A.P.Čechova, „Vražda v Klášterní ulici“ Eugena Labiche či „Jak je důležité míti Filipa“ Oskara Wildeho, anebo scénickou montáž „Médea“. Většinu programu festivalu ale tvoří inscenace „neklasických“ žánrů. Jsou to především autorské hry jako je o „životě po tom“ Oskara Bábka „Ve jménu lásky a přátelství“, inscenace Jacka Clovera „Ostrovní lidé“, která reflektuje problematiku uprchlíků. Generační zpovědí současných teenagerů je hra s příznačným názvem „GOOGLEGENERACE“. V programu se objeví i loňská novinka „Jméno“ Jona Fosseho, se kterou OLDstars sbírají úspěchy na soutěžních přehlídkách. V Roudnici soubor nově představí například „Probouzení jara“ Franka Wedekinda, „Noční živočichy“ Juana Mayorga nebo africkou rituální hru „BINTOU“ Koffiho Krahule.
Areál kláštera bude festivalovým divákům přístupný od pátečního poledne až do nedělního podvečera. V klášterní zahradě vyroste stanové městečko pro přespání diváků a samozřejmě je zajištěno i občerstvení.
Prokop Novák ze studentského organizačního týmu festivalu k tomu ještě dodává: „Novinkou letošního ročníku budou výstavy, komorní kino, komentované prohlídky kláštera a limitovaná edice tematických dárkových předmětů z dílny českých mladých grafiček a designérek,“ Výtěžek z prodeje, stejně jako výtěžek ze vstupného poputuje ve prospěch této cenné církevní památky.
Takže návštěvníci si nejenom odsud odnesou nevšední kulturní zážitky, ale také dobrý pocit, že přispěli k dobré věci.
mar