V Kralupech vznikají jedinečná odpočinková místa

Máte tušení, co je to „BIGFRAM“? Tento počeštěný výraz je složeninou dvou anglických slovíček „big frame“ a dá se přeložit jako „velký rám“. A přesně takový rám byl na začátku prázdnin postaven na pravého břehu řeky Vltavy. Možná se už nyní sami sebe ptáte, jaký pak asi může mít význam takhle „velké okno“ posazené do terénu, ovšem odpověď je zcela jednoduchá. Účelem je vystředit do ohraničeného prostoru konkrétní přírodní scenérii, v našem případě však památku v podobě nelahozeveského zámku, a mít možnost se s ním vyfotit ve zcela jedinečné pozici. „Rám byl v průběhu dubna ve spolupráci s panem Haincem (vedoucí odboru kanceláře MěÚ Kralupy) naměřen a prostřednictvím provizorních latí s ním bylo manipulováno tak, abychom získali ideální výhled na zámek,“ uvedla Marcela Horčičková, vedoucí odboru realizace investic a správy majetku.

Tento naprosto originální prvek, jenž má primárně sloužit milovníkům turistiky, určitě potěší nejednu rodinu s malými dětmi, neboť jsou to právě malé ratolesti, které si velmi dobře rozumí s mobilními telefony a nedělá jim problém udělat hezky vypadající fotografii. Od letošního léta budou mít možnost vyhrát si v tomto smyslu i s bigframem. „Rám je vyroben z dubového dřeva. Základním požadavkem bylo, aby byl dokonale pevný. Jinak ve hře byla v době výběru vhodné destinace ještě další místa, ale nakonec jsme se přece jen rozhodli pro variantu se zámkem Nelahozeves,“ dodává Marcela Horčičková. Město Kralupy je pravděpodobně prvním českým městem, ve kterém je bigfram umístěn. Podobná „velká okna“ jsou zatím ve větší míře k vidění ve Francii, Itálii či Austrálii a je veskrze pozitivní, že právě středočeské město si tímto připsalo jedinečný primát.

Kralupský místostarosta Libor Lesák k tomu podotýká: „Naším cílem je samozřejmě zaujmout nejen turisty, ale i místní občany. Hledáme v podstatě cestu, jak dostat lidi do přírody, a samozřejmě když máme takovýto záměr, musíme pro ně připravit patřičná lákadla. Kromě zmíněného rámu jsou to také veřejné venkovní grily. Prvním místem, kde byl gril s posezením zasazen, se nachází na sídlišti V Zátiší, druhý občané najdou hned v blízkosti zmíněného foto rámu. Zde se mohou lidé klidně zdržet do pozdních večerních hodin. S ohledem na stávající sucha však i zde bude nezbytné, aby občané dodržovali provozní řád a byli ohleduplní nejen k danému místu, ale také sami k sobě,“ uzavřel Libor Lesák.