Mělník si v mrazech „své“ bezdomovce hlídá

Arktické mrazy, které udeřily v uplynulých dnech a jež o víkendu v Česku připravily o život šest lidí, podle mělnické radnice bezdomovcům ve městě neublížily tak jako jinde. V mrazech jejich zdravotní stav hlídají městští strážníci, v případě potřeby jim na pomoc volají záchranáře.

„V současné době máme v ohrožení čtyři lidi, ale zatím jsou v bezpečí. Jeden z nich nastoupil ústavní léčbu a o další je postaráno,“ řekl ředitel Městské policie Mělník Ladislav Hošmánek.

Mělnický azylový dům má dostatečnou kapacitu, aby v něm lidé bez domova v mrazivém počasí našli útočiště. „Je tam ale zákaz konzumace alkoholu a ti lidé alkohol konzumují a těžko bez něj přežívají. Většinou proto využívají různé opuštěné prostory,“ konstatoval starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město). Strážníci proto podle něj zjišťují, kde bezdomovci přebývají, aby jim v případě potřeby mohli pomoci.

„Pravidelně tyto lidi jak v denních, tak v nočních hodinách navštěvujeme a snažíme se je přemluvit k přijetí nouzového ubytování v azylovém domě,“ vysvětlil Hošmánek. Potřební lidé zde dostanou teplé nápoje, základní potraviny, oblečení i přikrývky. „V minulosti se nám jich i několik podařilo zachránit přivoláním rychlé záchranné služby, kdy byli následně hospitalizování v nemocničním zařízení,“ připomněl.

Starosta Mikeš uvedl, že dlouhodobě počet mělnických bezdomovců kolísá zhruba mezi šesti až deseti, záleží na aktuální situaci. Radnice se podle něj před lidmi bez domova neuzavírá, naopak jim nabízí pomoc. „Je to ale snaha o zoufalou pomoc lidem, kteří si nechat pomoci nechtějí,“ dodal Mikeš.

jnd