Vánoční koncert na schodech

Tak se nazývá již tradiční koncert mělnického pěveckého smíšeného sboru Chrapot pod vedením Marie Maříkové. Mnozí se jistě zarazí nad tímto poněkud neobvyklým názvem tohoto tělesa. Vysvětlení podává zakladatelka tohoto souboru Mgr.Hana Šmídová, když vzpomíná na dobu kdy měl soubor vystoupit na první přehlídce a neměl ještě žádný název: „Část souboru byla nastydlá, a tak jsme to vyřešili šalamounsky, abychom případný neúspěch svedli na neratovické ekologické prostředí. Pak už jsme se dostali do povědomí a bylo nám líto se přejmenovat.“

Loni tento soubor oslavil již čtvrt století své existence a za tuto dobu má stovky koncertů a vystoupení. U příležitosti svých dvaceti se Chrapot stal členem Unie českých pěveckých sborů a úzce spolupracuje s Mělnickým kulturním střediskem. Pravidelně se schází každé úterý v Masarykově kulturním domě od září do června, kdy pilně zkouší. V současnosti má sbor celkem 27 členů, a je rozdělen do čtyř hlasů – soprán,mezzosoprán, alt a bas.

A v letošním roce soubor pokřtil své nové album. Slavnostní uvedení se uskutečnilo v malém sále Regionálního muzea 8. listopadu, kde vystoupil jako host klavírista Jiří Knotte. Sbor zazpíval řadu skladeb ze svého repertoáru od lidových písní, přes spirituály , pohádkové skladby až po jazz. Zazněla také melodie naší státní hymny, ale na text, který složili mělničtí občané v daleké cizině během světové války „Mělník slavný, domov můj“. Variace textů objevil v archivech mělnický kronikář Martin Klihavec.

A jak se již stalo tradicí soubor na sklonku roku vždy absolvuje celou šňůru adventních vystoupení. I letos to má pořádně nabité. Nejprve jeho členové zazpívali klientům Domu kněžny Emmy, posléze zamířili na pražské Staroměstské náměstí na tamní trhy, dále se představili v Mělnickém Vtelně, Multicentru v Horních Beřkovicích, a v neděli 16. prosince potěší klienty Centra seniorů Mělník.

A právě potom v mělnickém kulturním domě, přesně řečeno ve vestibulu na schodech, zazní výše uvedený Vánoční koncert v němž nabídne vánoční koledy v převážně acapellových úpravách kdy na závěr se ke sboru mohou připojit i posluchači.

Tato skutečně ryze vánoční atmosféra nastane v úterý 18. prosince od 18.30 hodin a všichni jistě budou odcházet ve sváteční náladě.

mar