Co se nabízí o víkendu…

Třebaže nás čeká volební víkend a každý určitě bude u televizních obrazovek, monitorů či chytrých telefonů zjišťovat průběžné výsledky… Přesto se nabízí řada akcí, jenž dají příležitost se uvolnit, případně uklidnit, třeba i na chvíli zapomenout a rozptýlit se nějakými aktivitami….

LIBĚCHOV

Houby Mělnicka

Letošní houbařská sezona byla skutečně bohatá. Návštěvníci místních lesů se vraceli s plnými košíky hřibů, kozáků, klouzků, bedel a další druhů hub. O tom jaké houby rostou v našem regionu, které můžeme sbírat bez obav a které nesbíráme proto, že je neznáme, bude přednáška v prostorách Městského úřadu. V sobotu 21. října od 17.30 odborník na slovo vzatý mykolog Jaroslav Malý seznámí posluchače s nejnovějšími informacemi o bedlách i o houbách jejichž sbírání není právě bezpečné. Zájemci budou moci přinést své úlovky k odbornému posouzení.

LIBČICE NAD VLTAVOU

Libčický běh odstartuje již potřetí

Na zdejší náplavce se v sobotu 21. října v 11 hodin opět postaví na start běžci aby tak uskutečnili 3. ročník Libčického běhu, který se již stal určitou tradicí. Na všechny čeká osmikilometrový okruh Libicemi. Závodit se bude jako vždy ve dvou kategoriích – ženy a muži. Avšak je pamatováno i na nejmladší závodníky. Pro ně je připravena zvláštní dětská trasa podle věku přímo na náplavce, takže si užijí všichni, kteří rádi běhají. Vítěze čekají medaile a malý dárek, a všechny děti ohledu na umístění dostanou sladkou odměnu. Samozřejmě chybět nebude ani lehké občerstvení. Takže přejme aby závodníkům na cestu i svítilo podzimní sluníčko.

ODOLENA VODA

Vosí rojení již poosmé

I letos se Galerie Kotelna na Dolním náměstí ve dnech 20. až 22. října zaplní autorským výběrem z nejnovější tvorby výtvarníků, fotografů a uměleckých řemeslníků, jejichž životní cesty se natrvalo či jen načas protnuly s Čenkovem, Dolínkem nebo Odolenou Vodou. Uskuteční se zde totiž již 8. ročník Salonu „Vosa 2017“, jenž bude slavnostně zahájen vernisáží ve čtvrtek 19. října od 18 hodin.

TUPADLY

Velký pohádkový karneval

Tuto sobotu 21. října si děti skutečně užijí skvělé odpoledne. Ve zdejší restauraci totiž od 15 hodin proběhne ten pravý karneval se vším všudy. Na parketě zde budou tančit nejen víly a princezny s krásnými princi, ale také vodníci, čerti, čarodějnice, chytří Honzové, možná i draci a další pohádkové příšerky. Avšak předem to bude spousta legrace a dobré zábavy.

TUHÁŇ

Halloweenské odpoledne

Místní děti si užijí příjemné nedělní odpoledne. A to 22. října od 14 hodin ve společenské místnosti místního Obecního úřadu. Budou si zde povídat o podzimu, strašidlech a o všem co s tím to obdobím souvisí. Bude se také tvořit v kreativních dílničkách odkud si jistě každý odnese nějaký svůj výtvor. Vše vyvrcholí diskotékou při níž si všichni parádně zapaří. Není pochyb, že bude i bohaté občerstvení.

HOŘÍN

Pozvánka na Drakiádu

Pouštění draků odedávna patřilo k podzimu. Na obloze se třepetala pestrá směsice různobarevných draků všech tvarů. Tato tradice díky nadšencům naštěstí stále žije a v řadě obcí se konají setkání na volných prostranstvích a nechybějí ani soutěže o nejlepšího draka apod. Nejinak tomu bude i zde. V neděli 22. října v 15 hodin si účastníci dají sraz v Jahodové ulici u místního ohniště. Kromě pouštění draků a zmíněných soutěží každé děcko obdrží buřtíka, jež si bude moci zde přímo opéct. Takže. „Dobrý vítr…“

ROZTOKY

Poznejte, jak žila Sajetta

Zajímavý pohled do pravěku a zkoušky dovednosti čekají na návštěvníky, kteří zavítají do areálu zámku v Roztokách v sobotu 21. října. V rámci Mezinárodního dne archeologie, který se letos slaví počtvrté, právě archeologové pro své velké i malé hosty připravili čtyři tematické dílny. A tak si zkusí, jak by zvládli nezbytné pracovní úkony, bez nichž by se naši předci neobešli. Třeba broušení kamenných nástrojů, zhotovení šperků z přírodních materiálů, zdobení keramiky nebo přípravu pokrmu. Návštěvníci dále uvidí, co o životě člověka prozradí lidské kosti a znovu se mohou zamyslet nad příběhem hlavní hrdinky výstavy „Jmenuji se Sajetta – Svět prvních zemědělců“, jenž zde probíhá již od dubna. Na programu jsou i komentované prohlídky s autorem této zajímavé výstavy Danielem Stolzem a ukázka hudby na pravěké nástroje. Příznivci archeologie domů neodejdou s prázdnou, neboť kromě nových poznatků a splněných úkolů dostanou na každém z pěti stanovišť šifru a pokud je vyluští, čeká je malá odměna.

mar