Stará Boleslav opět přivítá poutníky pestrým programem

Na počátku tohoto tisíciletí byla po dlouhých letech obnovena Národní svatováclavská pouť, jenž tak navázala na staleté tradice staroboleslavských poutí. Poutní slavnost, konaná v centru Staré Boleslavi každoročně 28. září, se tak stala hlavní událostí státního svátku Dne české státnosti, který slavíme v den výročí zavraždění knížete Václava.

Avšak Svatováclavská pouť je vedle duchovní stránky, která je hlavní náplní celé slavnosti a jenž sem přivádí tisíce poutníků, i příležitostí k setkávání se při kulturních programech. I v letošním roce bude co nabídnout. Od pátku 28. září do neděle 30. září proběhne v areálu Houštka celá řada nejrůznější akcí. Bude zde tak možno navštívit pravou pouťovou zábavu, ukázky dobových řemesel a zejména děti si užijí nejrůznější atrakce. Na Mariánském náměstí proběhne v pátek 28. září pestrý kulturní program. Od 13 hodin zde zazní jarmareční písně v podání Staropražských pardálů, následovat bude představení Divadla Černý Petr, zahrají kapela FF Band a vokální skupina KrisKros. Po předání Svatováclavské plakety celá zdejší akce vyvrcholí koncertem skupiny Kamelot.

I zdejší letní kino Houštka od 12. hodiny přivítá řadu kapel a muzikantů. Z nich možno jmenovat například uskupení Želiborů a přátelé, dále Pískomil se vrací či skupina Vombat Kruton. Celý páteční program potom ukončí jednak známá zpěvačka Tanja se svou kapelou a potom vše vyvrcholí od 21 hodin koncertem sdružení Supergroup.cz, které tvoří špičkoví muzikanti jako Kamil Střihavka, Michal Pavlíček, Klaudius Kryšpín či Jan Hrubý.. Nejinak tomu bude i v sobotu 29. září. Od 13.45 se na zdejším pódiu opět vystřídá celá plejáda hudebníků. Z nich možno jmenovat například uskupení TroyBoy, Klasickej postup či skupina Tvůj Dědek. A na závěr jistě všechny pobaví Jaroslav Uhlíř se svou kapelou.

Hlavním duchovním dnem celých oslav však bude sobota 28. září. Na Mariánském náměstí se od 10 hodin uskuteční slavnostní Mše svatá, kterou letos celebruje arcibiskup olomoucký Mons. Jan Graubner a kázání tradičně přednese arcibiskup pražský Dominik kardinál Duka. Jelikož poutní chrám Nanebevzetí Panny Marie je z důvodu rekonstrukce uzavřen veškerý duchovní program v podobě svátostí smíření nad svatováclavskými relikviemi, modlitby za národ u Palladia země České či chrámového koncertu se uskuteční v bazilice sv. Václava.

Pestrý Průvod svatého Václava se vydá z rezidence Rodinného klubu Klíček v němž po celý den bude probíhat Středověký jarmark.

Chybět nebudou ani zajímavé výstavy. Kočárovna nabídne výstavu „Živnosti a podnikání ve městě“ a místní synagoga výstavu „VEDEM – Cesta terezínských kluků pokračuje“. Samozřejmě bude pamatováno i na ty nejmladší návštěvníky pro něž je v Houštce připraveno sobotní Dětské odpoledne. Slavnostní ohňostroj zakončí toto duchovní i světské setkání návštěvníků této významné slavnosti.

Tato symbióza vyjadřuje důležitou a nepostradatelnou součástí našeho života, a tak si tuto slavnost užijí určitě všichni. .

mar