Ohnisko nákazy ptačí chřipky hasiči zlikvidovali

V desetikilometrovém pásmu kolem Lázní Toušeň budou do konce ledna zrušeny veškeré trhy, svozy a výstavy ptáků. Zakázána byla i výstava drobného ptactva Náš chovatel v Lysé nad Labem.

„Ohnisko nákazy v chovu soukromého chovatele v Lázních Toušeň bylo v pondělí zlikvidováno. Zvířata byla usmrcena humánním způsobem. Pro prevenci před dalším rozšířením nákazy tak bylo učiněno maximum. Další lokality s potvrzeným výskytem nákazy nejsou ve středních Čechách lokalizovány,“ řekla v úterý na jednání bezpečnostní rady Středočeského kraje hejtmanka Jaroslava Jermanová Pokorná (ANO).

Zákrok, na němž se podíleli inspektoři Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj a středočeští hasiči s připravenou speciální technikou pro likvidaci zvířat i dekontaminaci zasahujícího personálu, v pondělí trval šest hodin. Mrtvá zvířata byla převezena do kafilérie.

Pro veterináře ovšem práce nekončí. „Začíná nám období šetření, finančního řešení náhrad a prověřování dodržování chovatelských předpisů postiženého chovatele,“ řekl ředitel Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj Otto Vraný.

„Stále se k vyčištěnému místu chováme jako k izolovanému ohnisku, proto nebudeme přistupovat k plošné likvidaci drůbeže,“ dodal Vraný s tím, že do 16. ledna musí být od všech drobných chovatelů v tříkilometrovém ochranném pásmu sečteny počty nahlášených kusů chovaného ptactva.

red