Stane se Palachův památník cílem poutníků?

Dům rodiny Palachových ve Všetatech před časem od minulého vlastníka koupil český stát, jeho správcem je nyní Národní muzeum v Praze. Od roku 2018 se má stát důstojným památníkem národního hrdiny. Stavení, v němž Jan Palach prožil většinu svého života, nebylo po léta obýváno a nachází se proto ve špatném technickém stavu.

Národní muzeum počítá s tím, že na přeměnu zdevastovaného domku vyčlení asi 20 milionů korun. Památník vznikne podle projektu akademických architektů Miroslava Cikána a Pavly Melkové (Ateliér MCA), jejichž práci v soutěži mezi 31 návrhy vybrala odborná porota v čele s architektem Josefem Pleskotem.

Záměr vybudování Palachovy expozice odstartovala v roce 2014 Poslanecká sněmovna, která pro ni uvolnila finanční prostředky a pověřila jejím vybudováním ministerstvo kultury. Ministr Daniel Herman nechal vytvořit poradní komisi, jež  letos vypracovala koncepci, na jejímž podkladě ve Všetatech památník vznikne.

palach2

Na to, jak se tvůrcům zadání podaří, si budeme muset ještě nějaký čas počkat. Jisté je, že nebudou mít snadný úkol – nemovitost totiž leží na stísněném a okleštěném pozemku. „Nejenže dům změnil majitele, ale byl také v 70. letech přestavěn, takže samotný prostor je radikálně odlišný od doby, kdy v něm Jan Palach žil a kdy odsud 16. ledna 1969 vyrážel do Prahy uskutečnit svůj čin,“ řekl historik Petr Blažek.

Návštěvníci mohou meditovat

Muzeum se nemá stát klasickým pamětním místem založeným na dobovém vybavení, ale bude zcela novým objektem se silným emočním nábojem. Pozemek přilehlý k domu pak bude využit jako prostor pro meditaci návštěvníků a osobní vyrovnání se s absolutní mírou lidské oběti Jana Palacha.

„Je velmi důležité, abychom na osobnost Jana Palacha nezapomínali. Jestliže je někdo schopen obětovat za svobodu vlastní život, tak si zaslouží, aby se na něj nezapomínalo a abychom jeho odkaz
i po bezmála půl století studovali. A proto vzniká památník ve Všetatech na místě, kde Jan Palach
prožil svůj nedlouhý život,“ uvedl ministr kultury Daniel Herman.

Vítězný projekt, který získal největší počet bodů v soutěž, počítá s přístavbou, v níž vznikne expozice včetně místa pro práci s návštěvníky a edukační aktivity. „Naším cílem je nejen dosáhnout co nejlepšího architektonického ztvárnění Památníku Jana Palacha, ale též ve Všetatech vybudovat výjimečné místo, které do obce přivede nové návštěvníky a stane se jejím novým symbolem,“ řekl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Otto Lokaj