S kapelou Nezmaři si v Neratovicích mnozí i zazpívají

Malý sál zdejšího Společenského domu přivítá další hudební skupinu, jenž zcela určitě potěší všechny příznivce toho pravého českého folku.

Nezmaři totiž již nesmazatelně patří zlatého fondu tohoto žánru. Skupina příští rok oslaví již čtyřicet let od doby kdy byla založena Pavlem Zajícem, Zdeňkem Hejkrlíkem, Zdeňkem Svobodou a Lubošem Hrdličkou, původně jako scénická kapela Divadla dramatických textů s půvabnou zkratkou DDT, působícím pod ochrannými křídly Jihočeského divadla. V roce 1981 se skupina poprvé probojovala do celostátního finále Porty v Plzni, a ve stejném roce se zúčastnila dalšího folkového festivalu Letokruh v Českém Krumlově. O rok později to již byla Malá Porta, která byla udílena novým nadějným skupinám. A v tom následujícím roce 1983 již získala „velkou“ Portu. Tuto cenu potom skupina získala ještě o rok později, a poté se rozhodla již v dalších ročnících nesoutěžit. V roce 1988 skupina dostala první nabídku na vydání LP desky, která vyšla s názvem „Nezmaři“. V devadesátých létech se skupina zprofesionalizovala a postupem času se stala jednou z funkčně nejstarších kapel české folkové scény.

Její tvorba se posunula od převzatých skladeb světových folkových celebrit, opatřených vlastními texty, až k téměř výhradně vlastní produkci někdy doplněné příspěvky spřátelených hudebníků a textařů. Skupina je charakteristická vícehlasým vokálem s doprovodem akustických nástrojů. Každoročně členové odehrají přes sto koncertních vystoupení po celé republice a Slovensku. Mají své stálé publikum ve všech větších městech republiky. Za léta aktivního koncertování posbírali všechna ocenění, která se v tomto žánru udělují. Kromě plzeňských Port jsou také držiteli dvou Zlatých klíčů. Tato prestižní cena se uděluje pro nejlepší skupinu roku v kategorii Folk&Country. Na svém kontě mají přes desítku samostatných CD a rovněž DVD „Nezmaři 30 let“. Avšak tyto úspěchy se na kapele v žádném případě negativně nepodepsaly. Jedna z dalších legend trampské hudby Miki Ryvola o nich řekl: „Oni nezblbli, nenechali se semlít mlýny komerce, zůstali stejní. Téhle studánce můžete věřit. Ochutnejte“.

A tak ve středu 10. května od 19 hodin určitě zazní ty nejznámější písničky a posluchači si budou moci spolu nimi zazpívat známé „hity“ jako „Bodlák ve vlasech“, „Musíš jít dál“ či „Růže“. Prostě to bude skvělá atmosféra, která k této kapele neodmyslitelně patří.

mar

KAPELA NEZMAŘI