Do Spolany dorazí nadměrný náklad dvou plynových kotlů
V pondělí 12. listopadu časně ráno budou do areálu Spolany dopraveny dva plynové kotle o velikosti 10 x 5 metrů a hmotnosti 162 tun a poté bude zahájena jejich instalace. Kvůli nadměrnému nákladu nejsou v okolí výrobního závodu plánována žádná dopravní omezení. Plynové kotle nahradí stávající kotle na hnědé uhlí. Modernizace teplárny bude dokončena v polovině roku 2019, celkové investice dosahují 200 milionů Kč.
Dva plynové kotle o velikosti 10 x 5 metrů, celkové hmotnosti 162 tun a výkonu 70 tun páry za hodinu byly vyrobeny společností Bosch Industriekessel GmbH v německém Gunzenhausenu nedaleko Norimberku. Jejich transport do 400 km vzdálených Neratovic začal již ve středu 7. listopadu. Díky omezením způsobeným nadměrnou velikostí nákladu se pětidenní cesta transportu prodlouží na 550 km.
„Tým našich odborníků ve spolupráci s Policí České republiky převoz kotlů pečlivě plánoval po dobu několika týdnů. Transport je zajištěn nízkopodlažní soupravou se speciálním hydraulickým návěsem pro nadrozměrné náklady, díky němuž lze upravovat aktuální výšku celé soupravy. Ta se musí cestou vejít pod deset nízkých mostů. Celková délka soupravy je 34 metrů,“ popsal složitý transport Miroslav Falta, místopředseda představenstva společnosti Spolana, a dodal: „Aby náklad projel vstupní branou, museli jsme ubourat plot, vyštěrkovat okolí vrátnice a dočasně demontovat stojany se čtečkami vstupních karet.“
Výstavba teplárny je zakázkou na klíč a zahrnuje veškeré stavební práce včetně instalace dvou parních kotlů na zemní plyn o výkonu 2 x 35 tun páry za hodinu, řídicího systému, napojení na parovody a přípravu redukčních stanic. Modernizace teplárny za 200 milionů Kč bude dokončena v polovině roku 2019. Výstavbu nového energobloku provádějí firmy ČEZ Energetické služby a Envir & Power Ostrava.
„Nová kotelna na zemní plyn nahradí v roce 2019 stávající teplárnu spalující hnědé uhlí. Přechodem z hnědého uhlí na zemní plyn a instalací moderních kotlů dojde k výraznému snížení objemu znečisťujících látek vypouštěných do ovzduší. Emise oxidu siřičitého klesnou o 99 %, emise prachu a oxidů dusíku o 90 % a emise oxidu uhelnatého o 60 %,“ vysvětlil Miroslav Falta.