Víte, že? …Ljuba Hermanová

Ljuba Hermanová, vlastním jménem Luběnka Hermanová, česká herečka, muzikálová a operetní zpěvačka, se narodila 23. dubna 1913 jako druhé dítě manželům Hermanovým v Neratovicích a její tatínek pracoval jako státní úředník na dráze ve Všetatech.

Rodina se v roce 1924 stěhuje do Prahy, kde Ljuba studuje nejprve klasické, později reálné gymnázium. Studuje francouzštinu, hru na klavír, ochotnicky vystupuje třeba v Hudebním divadle v Nuslích. Studuje také konzervatoř, studia však nedokončí, přesto získává angažmá v Národním i Švandově divadle.

Na divadelních prknech se pohybuje v Brně, Bratislavě, Paříži či Vídni. Ve třicátých letech 20. století už patří mezi nejpopulárnější herečky  zpěvačky a stává se hvězdou Osvobozeného divadla, kde vystupuje po boku Voskovce a Wericha. Na základě těchto úspěchů se začíná objevovat i ve filmech – známý je například film Peníze nebo život, kde hrála s Hanou Vítovou.

Jak v profesním, tak v osobním životě je velmi přelétavá, za svou kariéru měla desítky krátkodobých angažmá a byla čtyřikrát vdaná. Do jejích osudů zasáhla 2. světová válka – v době protektorátu nesmí z rasových důvodů vystupovat, protože je po otci poloviční Židovkou. Po válce v roce 1947 nastupuje angažmá v Hudebním divadle Karlín, kde působí nejen Oldřich Nový, ale i Jan Werich a Vlasta Burian.

Od roku 1958 opouští jisté divadelní zázemí a vydává se na dráhu estrádní umělkyně – po vlastech českých jezdí s Rudolfem Cortézem s hudebním programem. Vystupuje v Redutě, Viole, v Divadle Na zábradlí. V té době se také začíná věnovat šansonu. V roce 1966 získává titul Zasloužilá umělkyně.

V české populární hudbě je Hermanová považována za zakladatelku moderního českého šansonu, jež předznamenala pozdější tvorbu Evy Olmerové či Hany Hegerové. Zpěvačka zemřela v květnu 1996 v Praze ve věku 83 let.

red