Spolana investuje do ochrany životního prostředí desítky mil. Kč

Neratovice (Mělnicko) 11. října (ČTK) – Neratovická Spolana investuje do ochrany životního prostředí každoročně desítky milionů korun, přesto patří mezi největší znečišťovatele. Je jediným výrobcem kaprolaktamu v zemi a tedy jedinou firmou v ČR, která v daném rozsahu používá trichloretylen při jeho výrobě. Emise však výrazně snižuje, řekl dnes ČTK Pavel Kaidl, mluvčí skupiny Unipetrol, která neratovickou chemičku vlastní. Podle dnes zveřejněného žebříčku ekologického spolku Arnika loni v ČR nejvíce znečišťovaly životní prostředí Spolana a severočeské elektrárny.

„Za uplynulý rok se nám podařilo hodnoty emitovaných látek meziročně snížit o více než deset procent. Zároveň je nezbytné zdůraznit, že plníme veškeré emisní limity a do ochrany životního prostředí každoročně investujeme desítky milionů korun,“ uvedl mluvčí.

Letos Spolana ukončí výrobu chloru pomocí amalgámové elektrolýzy, čímž firma úplně přestane používat rtuť. Příští rok zahájí stavbu nového plynového energetického bloku, kterým v roce 2019 nahradí nynější hnědouhelný. „Tímto opatřením dále snížíme dopady výrobní činnosti na životní prostředí,“ doplnil Kaidl.

Spolana je jednou z největších chemických společností v Česku, zaměstnává více než 700 lidí. Do skupiny Unipetrol se po deseti letech vrátila loni.

sbe dvd