Rozhovor se šéfem Sněmovny Hamáčkem

Čtenáře zajímalo lithium, mzdy i skauting 

Ve středu v poledne se uskutečnil online rozhovor předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD) se čtenáři Mělnicko.cz. Protože je třetí nejvyšší ústavní činitel zároveň lídrem středočeské kandidátky sociálních demokratů do Sněmovny, nevyhnul se otázkám na mzdy, důchody či živou kauzu lithium. Ale také čtenáře zajímalo, jestli mu pořád něco říkají skautské hodnoty.

Těm, kteří se ptali na příjmy, Hamáček připomněl, že to byli právě jeho kolegové ve vládě, kteří prosazovali například vyšší minimální mzdu a i důchody. „Vzpomínám si na to, jak Andrej Babiš byl proti tomu, aby se důchody navyšovaly. Teprve díky tlaku ze strany ČSSD se podařilo seniorům alespoň trochu pomoci. Je také dobře, že se nastavilo automatické zvyšování důchodů, které nebude záviset na libovůli nějakého politika. Nyní by se důchody měly například zvýšit v průměru zhruba o 500 korun,“ napsal.

A mzdy? „Jistě víte, že ČSSD ve vládě prosadila zvýšení minimálních mezd, které v soukromých firmách tlačí na zvyšování ostatních mezd. Minimální mzdu bychom rádi zvedli aspoň na 16 tisíc. Jako jediní ve vládě jsme byli pro zvýšení platů ve státní sféře, které oprávněně požadovaly odbory,“ vzkázal čtenáři.

Tazatelé se nevyhnuli ani kauze, která nyní hýbe politickou scénou, kauze lithium. „Byl to ministr Brabec z hnutí ANO, kdo těžbu umožnil. Pokud by ministr Havlíček neuzavřel memorandum, musíme firmě dát povolení a nechat ji lithium vytěžit bez jakýchkoliv omezení. Mohli by si to vytěžit, odvést a nám dát drobné za těžební poplatky stejně, jako to dělají korporace v Africe,“ Vysvětli Hamáček roli ČSSD v této věci.

Pochopitelně došlo i na i osobní dotazy. „Dělal jste vůbec někdy něco jiného než politiku? Živil jste se někdy jako každej normální člověk?,“ ptal se čtenář. „Než jsem se naplno začal věnovat politice, tak jsem pracoval ve Škodě Auto. I tam se mi hodila znalost jazyků, které jsem studoval. Myslím, že bych se mimo politiku uživil možná lépe a s menšími nervy. Chci ale v této zemi pomáhat měnit věci k lepšímu. Proto se angažuji v politice,“ reagoval politik.

Jeden také padl na angažmá Hamáčka ve skautu a na to, jestli si drží pořád skautský hodnot. „Skauting chápu jako hnutí, které vyznává určitý postoj k životním hodnotám, kromě jiného je to fér hra, spolupráce s ostatními, ohleduplnost k ostatním i k přírodě. Hodně mi skautská výchova dala a snažím se držet si tyto hodnoty pořád, i když jsem v politice,“ odpověděl čtenáři s tím, že byl v mládí členem mladoboleslavského osmého oddílu vodních skautů.

Share on Facebook0Tweet about this on Twitter