Soud zamítl většinu stížností na volby ve středních Čechách

Praha 8. listopadu (ČTK) – Krajský soud v Praze zamítl většinu z více než čtyřiceti stížností na komunální volby ve středních Čechách. Za pravdu dal návrhu na neplatnost voleb v Chlístovicích na Kutnohorsku a změnil výsledky v Klokočné, Trnové a Hostivici u Prahy. V Hostivici kvůli jeho verdiktu přišel o mandát bývalý středočeský hejtman David Rath. Na rozhodování o stížnostech měl dnes soud poslední den. Do vypořádání námitek nemohli starostové svolat ustavující jednání zastupitelstev.

Soud přijal podle informací zveřejněných na úřední desce 41 stížností na volby ve středních Čechách. Dvě mu ale nepříslušely, protože se týkaly hlasování v městské části Praha 15. Čtyři podněty přišly z největšího krajského města Kladna. Napadeny byly i volby v okresních městech Kutné Hoře, Mělníku a Benešově. Nikdo z těchto navrhovatelů však nebyl úspěšný.

Neuspěl ani návrh týkající se voleb v Čelákovicích u Prahy. Jako navrhovatel byl uveden člověk, který je v zahraničí a o stížnosti nevěděl. Stejně dopadl spor o volby v Pečkách na Kolínsku, kde byla kampaň sdružení Naše Pečky podle stížnosti v rozporu se zákonem. Výhrady se týkaly i příspěvků v místním zpravodaji. Soud dospěl k závěru, že jde o nepodložené domněnky. Důkazy postrádal také ve stížnosti na volby v Neratovicích na Mělnicku, která poukazovala na rozdílné výsledky v některých okrscích.

Neuspěl ani požadavek na přepočtení hlasů všech kandidátů v Milíně na Příbramsku. Navrhovatelka měla podezření na pochybení při sčítání, byť podle ní nemuselo jít o úmysl. Podle soudu však neuvedla přesvědčivé indicie ani nepředložila důkazy, návrh proto odmítl. Podobně se postavil ke stížnosti na volby v Horušicích na Kutnohorsku, Doubku, Líbeznicích, Svojeticích a Měšicích u Prahy nebo Řisutech na Kladensku.

Nepochodili ani navrhovatelé v Říčanech, Zdibech, Jesenici a Velkých Popovicích u Prahy, Milovicích na Nymbursku, Olešné u Rakovníka, v Mníšku pod Brdy u Prahy, Litni na Berounsku, Lešanech na Benešovsku a Kačici na Kladensku či Týnci na Benešovsku.

Naopak v Chlístovicích byli navrhovatelé úspěšní. Podle soudu tam volby byly zmanipulované a musejí se opakovat. Na seznamu voličů byli zaškrtnutí i lidé, kteří nevolili.

khj dr