Slavnosti růží Veltrusy

Prázdniny se kvapem blíží, a to je nejvhodnější čas k tomu, abychom se od běžných starostí odpoutali a věnovali volno různým zajímavým akcím. Mezi ně určitě patřila Slavnost růží na zámku ve Veltrusech.

Ve své původní podobě patřil veltruský zámek k nejvýznamnějším dílům vrcholného období barokní architektury v Čechách, ale ani jemu se nevyhnuly pozdější úpravy. Plány zámku nedochovaly, ale v písemných pramenech nalezneme, že zde pracoval – pro hraběte Chotka – např. Giovanni Battista Alliprandi – jeden z největších barokních stavitelů té doby a sochař Matyáš Bernard Braun.

Během uplynulého víkendu se na zámek sjížděli milovníci růží. Květinová slavnost se nesla v duchu literárního díla francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho – Malý princ. Kniha byla vydána v roce 1943 a jedná se o pohádkový příběh moderní světové literatury. Také v této souvislosti byla – kromě mnoha rozličných druhů růží – instalace výstavy protknuta citáty z této pozoruhodné knížky a drobnými scenériemi, které se k příběhu vztahují.

V centru pozornosti ale byly růže. Zámecká oranžérie byla prostorem, kde byly tyto půvabné květiny vystaveny. Návštěvníci mohli růže obdivovat, dotýkat se jich, přivonět si a na závěr vybrat jednu, která si podle nich zasloužila titul královny růží. A úkol to byl nelehký – růžových kvítků bylo tolik, že vybrat tu jednu jedinou byl opravdu oříšek. Odměnu za krásu by si zasloužily všechny.

Slavnost růží, to ale není jen výstava růžových květů. V areálu zámku byly pro malé návštěvníky připraveny různé dílničky a místa, kde se mohly děti zabavit. Součástí byla i přednáška o růžích, divadelní představení a kdo měl zájem, nenechal si ujít precizní vystoupení studentů AMU.

Cesta k oranžérii vedla zámeckým parkem a pokud se návštěvníci pozorně dívali, mohli zahlédnout v oboře pasoucí se daňky i daněly.

A pokud jste tentokrát tuto výstavu zmeškali, nenechte si ji příští rok ujít. Stojí za to.

DD