ROZHOVOR: Ing. Josef Živnůstek, lídr Strany soukromníků do parlamentních voleb

Máme dva měsíce do voleb a na Mělnicku se již delší dobu objevují volební billboardy s lídry a kandidáty, ale zatím pouze v jednom případě jsme zaregistrovali na těchto reklamách místního občana. Proto jsme ho vyzpovídali. 

Rozhovor s Ing. Josefem Živnůstkem, lídrem Strany soukromníků do parlamentních voleb ve Středočeském kraji.

Jak byste se představil pane Živnůstku? 

Odkud začít? Možná od toho, že na Mělníku bydlím od svých devatenácti let. Tedy krásných třiatřicet roků. Dvanáct let jsme bydleli na sídlišti Sportovní, no a pak jsme s manželkou koupili starší rodinný dům, který jsme postupně rekonstruovali.

Mám dvě dospělé děti, ve volném čase jezdím s kamarády na kole, hlavně po Kokořínsku. Když k nám zavítá návštěva, tak vždy obdivují naše dva středoasijské pastevecké psy.

A co je vaším zaměstnáním? Jste soukromníkem? 

Dnes už ano, více jak dva roky jsem OSVČ, působím jako konzultant v oboru vodárenství. Nedávno jsem dokončil zakázku pro Severomoravské vodovody a kanalizace. Také pomáhám starostům, zejména menších obcí, s jejich investičními projekty.

V minulosti jsem působil v manažerských pozicích ve vodárenství a výstavbě inženýrských sítí.

A proč jste vstoupil do politiky? Před rozhovorem jste mi říkal, že politiku děláte pouze jeden rok. 

Nesouhlasím s tím, co se děje poslední roky. S tím, jak nám vláda neustále utahuje obojky. Ta všechna omezení, nařízení, zákazy a pokuty. A už vůbec je pro mě neakceptovatelné, jak jsou dnes doslova likvidováni soukromníci. Nemůžou přece představitelé státu říkat výroky jako Jan Mládek, že OSVČ jsou paraziti, anebo Milan Štěch zase hnát živnostníky do továren. Vzpomeňte si na výrok Andreje Babiše „všetci kradnů“, to je vážná věc.

Anebo ještě jeden dnes již možná trochu zapomenutý výrok Andreje Babiše „malé a střední podniky jsou klišé a kecy“. Dnes již vidíme, že to vše nebylo řečeno omylem.

Je to třeba zastavit. Z hlediska soukromníků to už je o sebeobraně. Nedovolíme přece, aby náš stát řídilo pár vyvolených oligarchů.

A pozor, toto už zase není o soukromnících, toto už je o svobodě.

Takže Vám vadí, že stát příliš zasahuje do života občanů. Ale stát je tu přece od toho, aby dal životu řád, stanovil pravidla, vybral daně a ty pak použil ve prospěch všech. 

Ano s tím nelze nesouhlasit. Ale stát přece nemůže řídit vše. Těch zbytečných zákonů tu je celá záplava.

Víte já souhlasím s tím, že děti by měly jíst zdravě, ale nesouhlasím s pamlskovou vyhláškou, souhlasím s tím, že kouření je škodlivé, ale nesouhlasím s protikuřáckým zákonem. Souhlasím s tím, že rozumný člověk použije v noci při chůzi po silnici reflexní prvky, ale nesouhlasím s tím, aby mi to nařizoval zákon. Každý rozumný člověk si před zimou zavolá kominíka, ale zase, musí to být nařízeno státem? Normální člověk nepotřebuje zákon na to, aby mu někdo zkontroloval kotel, stát nemusí podnikateli nařizovat, aby každé dva roky nechal zkontrolovat revizním technikem přívodní šňůru k varné konvici.

Zeptám se Vás pane redaktore. Znáte občanský zákoník? Ne? Vy opravdu neznáte základní zákon, podle kterého máte v této společnosti žít? Víte proč? Ano, protože má více jak tři tisíce paragrafů.

A teď ke Straně soukromníků. Hned na úvod se Vás zeptám, proč máte v názvu soukromníky? Ti si Vás přece do svého čela nezvolili a nyní čtou na billboardech ODS s podporou Soukromníků. Řada soukromníků přece ODS nepodporuje. 

Jasně, že neexistuje žádný povinný cech soukromníků. Musím dodat naštěstí!

Je zřejmé, že naše strana není představitelem všech soukromníků v ČR. ODS, tedy Občanská demokratická strana také není představitelem všech občanů. I proto je na tom billboardu napsáno „s podporou Soukromníků“ s velkým S, jelikož Soukromníci s velkým S je běžně používaný názvem naší strany. To je přece úplně běžné, Lidovci také nezastupují všechny lidi a třeba hnutí Starostové a nezávislí velká většina starostů nepodporuje.

Takže do voleb jdete společně s ODS.

Ano, přesněji řečeno, na kandidátkách ODS. V celé republice je na kandidátkách ODS vyhrazeno 40 míst pro soukromníky s velkým S (usmívá se).

Má to hlavní důvod v tom, abychom netříštili síly. Na rovinu říkám, že kdybychom šli do voleb sami, tak pravděpodobně hranici pěti procent nepřekročíme a hlasy našich příznivců propadnou.

No a k ODS máme programově nejblíže.

Můžete to upřesnit prosím? Jdete do voleb tedy s podporou programu ODS? 

Ne to v žádném případě. Soukromníci mají vlastní program, který je ke stažení na webových stránkách.

V kampani budeme přesvědčovat lidi, že společně nabízíme správnou volbu pro svobodu a prosperitu Česka, ale současně tu je možnost tradičním kroužkováním posunout dopředu ty kandidáty, kterým lidé více důvěřují a my, Soukromníci, věříme, že i tyto preferenční hlasy budeme sbírat.

Děkuji za rozhovor a taktéž děkuji za originální dárek, řeřichu. 

Rádo se stalo. Řeřichy mám spoustu a těším se, až ji budu na Mělnicku rozdávat. Věřím, že mé volební heslo na balíčku řeřichy „Nedáme Vám lepší život zadarmo, ale vytvoříme Vám podmínky pro lepší život“ lidi osloví.