Příběh o střetnutí dvou světů

Po prázdninové pauze pokračuje 4. března nedělní promítání v mělnické kavárně Želví doupě. A opět to bude snímek, který skutečně zaujme svým příběhem.

V roce 1975 natočil významný japonský režisér Akiro Kurosawa v koprodukci s tehdejším Sovětským svazem snímek „Děrsu Uzala“. Film vznikl na motivy literární předlohy ruského cestovatele Vladimíra Arseňjeva „Stopař Dersu Uzala“ a „V lesích ussurijského kraje“. Arseňjev v těchto knihách přinesl do ruské, ale i světové literatury obraz člověka, který žije v dokonalé symbióze s přírodou. Na jeho čistém vztahu k lidem, svérázné životní filozofii a schopnosti vnímat zvíře nebo strom jako rovnocenného partnera autor ukázal, jaká obrovská propast narůstá mezi světem panenské přírody a přetechnizované společnosti. Děrsu Uzala skutečně žil a jako domorodého lovce si jej coby stopaře najal právě Arseňjev, který pracoval jako vojenský zeměměřič a etnograf.

Snímek vypráví o setkání dvou lidí v přírodě a jejich opětovném setkání po letech. Jde o velice lidský příběh o přátelství ruského cestovatele a kapitána carské armády s domorodým sibiřským lovcem národa Goldů (Uzalou).Vzájemné přátelství je utuženo mnoha nebezpečnými situacemi, které spolu prožili, i tím, že Uzala zachránil důstojníkův život. Kapitána okouzlí Uzalova animistická víra, díky níž Děrsu vidí za vším živým “ľjudi“ a dokáže mluvit nejen ke zvířatům, ale i k ohni či větru…

Snímek získal v roce 1976 cenu Oskara za nejlepší zahraniční film, obdržel hlavní cenu z MFF v Moskvě rok před tm a cenu francouzských a italských filmových kritiků.

mar