Jak jste prožili 20. století? Ptají se žáci a studenti z Mělníka svých sousedů

V pondělí, 28. května 2018 vyvrcholí projekt Příběhy našich sousedů na Mělníku slavnostní závěrečnou prezentací. Ta se uskuteční od 15 hodin v divadelním sále Masarykova kulturního domu na Mělníku.

Šest týmů ze základních a středních škol (ZŠ J. Seiferta, ZŠ Jungmannovy sady, Soukromá SZŠ a Palachovo gymnázium) představí příběhy šesti pamětníků. S podporou svých učitelů a profesionálních dokumentaristů z organizace Post Bellum vytvořily audio a videoreportáže. Při slavnostní závěrečné prezentaci přiblíží osudy a životy svých pamětníků veřejnosti. A bude to určitě zajímavé a pro mnohé možná i objevné.

„Žáci a studenti se setkali s Karlem Lojkou, který dlouhá léta zachycoval významné události města na fotografiích. Hudební publicista a dýdžem Jaromír Tůma, vzpomínal na to, jakým způsobem se v době normalizace sháněly gramofonové desky kapel ze Západu a na své působení v časopisech Melodie a Mladý svět. Válečný veterán Vojtěch Cimbolínec i ve svých 102 letech popisoval tažení se Svobodovou armádou přes Duklu až do Prahy.

František Čanda popsal, jak ho jako osmiletého zmlátili příslušníci SS kvůli recitaci básně Sv. Václave…nedej zahynouti nám i budoucím. Helena Pražáková mimo jiné zavzpomínala na svého učitele, který statečně podpořil spolužačku, jejíž otec byl popraven za Heydrichiády. Josef Hlaváček se podílel na počátku normalizace na zajištění televizních přenosů z budovy Federálního shromáždění (FS). Když odmítl nabídku předsedy FS Aloise Indry ke vstupu do KSČ, octnul se zničehonic na 22 měsíců ve věznici v Plzni na Borech,” představuje pamětníky Michal Šimek místní koordinátor projektu z organizace Post Bellum, která projekt Příběhy našich sousedů realizuje.

Příběhy našich sousedů realizuje město Mělník ve spolupráci s neziskovou organizací Post Bellum, která buduje Paměť národa, nejrozsáhlejší pamětnickou sbírku v Evropě. Jak se kriticky ptát, jak zpracovat příběh a poutavě ho vyprávět, učí lidé z Post Bellum děti ve školách už od roku 2013. Dosud se do projektu zapojilo téměř tři tisíce žáků a studentů z jednašedesáti měst po celé České republice, kteří zdokumentovali či dokumentují celkem pět set sedmdesát pamětnických příběhů.

Děti se v projektu setkávají s pamětníky nejen v Mělníku, ale ve městech po celé republice, například v Praze, Jihlavě, Mladé Boleslavi, Jeseníkách či Semilech. Všechny žákovské výstupy z projektu jsou publikovány na stránkách www.pribehynasichsousedu.cz. Nahrávky celoživotních vzpomínek se pak objeví také v internetovém archivu Paměť národa, největší veřejné pamětnické sbírce v Evropě, kterou spravuje nezisková organizace Post Bellum společně s Ústavem pro studium totalitních režimů a Českým rozhlasem.

„Věříme, že předávání zkušeností mezi generacemi je nejpřirozenější způsob vzdělávání. Žádná učebnice nedokáže tak jedinečným způsobem inspirovat jako vyprávěný příběh,“ říká Magdalena Benešová, metodička projektu.