V prestižní evropské architektonické soutěži mohou bodovat i stavby z Lobče a Líbeznic

Česká komora architektů (ČKA) a vybraní experti nominovali mezi desítkou nejlepších českých realizací posledních dvou let do mezinárodní soutěže Mies van der Rohe Award 2017 dokonce dvě stavby z našeho regionu.

award1

Na nominaci nedávno otevřeného Pavilonu základní školy v Líbeznicích (Projekt Architekti) se zástupci komory architektů s oslovenými experty jednoznačně shodli.

„Jedná o stavbu z veřejných prostředků, které by měly být vždy příkladem zájmu státu a samospráv o kvalitní architekturu,“ vysoce hodnotí líbeznický projekt odborníci, kteří jej do mezinárodní soutěže vybrali. Připomínají, že právě veřejné stavby a prostranství v Ceně Evropské unie za současnou architekturu opakovaně získávají ocenění.

V nominacích na Mies van der Rohe Award 2017 je také zahrnuta obnova pivovaru v Lobči od studia RIOFRIO Architects. Jedná se o záchranu kulturní památky s renesančním jádrem ze 17. století. Záměrem architektů je celková adaptace areálu na místní kulturní centrum a obroda výroby zdejšího piva.

Bienále soutěžní přehlídky realizovaných staveb pořádá Evropská unie a Nadace Miese van der Roheho v Barceloně od roku 1988. Cílem soutěže je vyzdvihnout přínos evropských architektů, sledovat, jak uplatňují nové koncepty a technologie v praxi, a porovnat kvalitu architektury v jednotlivých evropských státech.

V cenách Mies van der Rohe Award z českých architektů a jejich projektů v uplynulých letech organizátory zaujali například Aleš Burian a Gustav Křivinka za projekt banky v Brně či Josef Pleskot za průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě. Zájem měli i o stavby kláštera trapistů v Novém Dvoře od Johna Pawsona a projekt obchodního domu Selfridges and Co. v britském Birminghamu od Jana Kaplického a jeho ateliéru Future Systems.

jnd