POZOR! NA CHLOUMKU V PARKU U HŘBITOVA ZAČÍNAJÍ RŮST SMRTELNĚ JEDOVATÉ HOUBY

Před několika dny jsem upozorňoval houbaře, že se již na některých místech začíná objevovat vláknice začervenalá a nyní jsem zjistil, že už roste i u nás. Pokud houbaříte a sbíráte i lupenaté druhy hub včetně májovek, určitě doporučuji se s touto houbou blíže seznámit. Před čtyřmi lety jsem právě na Chloumku od velmi nepříjemné otravy uchránil jednu starou paní, pro kterou by takováto otrava měla fatální následky. Tehdy jsme tam s kolegy naštěstí fotili houby a zahlédli ji, takže jsme byli ve správný čas na správném místě. Tato houba způsobuje tzv. muskarinové otravy, které se projevují velmi rychle, takže postiženému člověku začne být špatně někdy už během jídla. Otrava se projevuje například značným sliněním, přičemž otrávený může vyslinit až 2 litry slin!

Jaroslav Malý (mar)

Popis:

Celé plodnice vláknice začervenalé v dospělosti postupně červenají. Klobouk je tupě kuželovitý a na povrchu vláknitý. Lupeny jsou středně husté, zpočátku běžově našedlé, později šedohnědé až okrově hnědé, s nerovným bělavým ostřím. Třeň je plný, na řezu bělavý, po delší době červenající.

Klobouk: 30-80 mm široký, v mládí výrazně tupě kuželovitý, podvinutý, bělavý až slámově nažloutlý, později zvoncovitý až téměř rozprostřený, výrazně radiálně vláknitý, na okraji paprsčitě protrhaný a postupně červenající. Lupeny: 5-9 mm vysoké, středně husté, zprvu béžově šedé, později šedohnědé, olivově hnědé až okrově hnědé, na nerovném ostří bělavě vločkaté, při poranění cihlově červenající. Třeň: 30-90 x 8-20 mm velký, válcovitý, plný, vláknitý, pod kloboukem často jemně vločkatý, bílý, v dospělosti postupně červenající. Dužnina: Tence masitá, bělavá, na poraněných místech či na řezu po dlouhé době červenající, s mírnou chutí a jemnou medovou vůní, která se později mění v zatuchle nasládlý pach.

Způsobují velmi těžké a nepříjemné otravy muskarinového typu projevující se silným pocením a sliněním, nevolností, celkovou slabostí, třesem, poruchami vidění a srdečního rytmu a v některých případech i astmatickými potížemi. První příznaky otravy se projevují velmi brzy, někdy dokonce již během jídla. Takovéto brzké otravy způsobují obvykle houby obsahující muskarin, což je toxin, který byl poprvé izolován z muchomůrky červené. Smrtelná dávka pro člověka je 40 až 50 g houby. Zdroj: http://houby.naturatlas.cz