Pomáhat potřebným začíná být normální

Každý rok v listopadu se pravidelně koná Národní sbírka potravin. Lidé z celé ČR mohou zakoupit trvanlivé potraviny a darovat je potřebným. Sbírka je společným projektem platformy Byznys pro společnost, Armády spásy a České federace potravinových bank.

Darované potraviny se dále přerozdělují potřebným organizacím, které pomáhají lidem v nouzi. Letos se do projektu zapojilo 3420 dobrovolníků. Koordinátorka Zuzana Krmelová uvedla, že je mezi nimi stále více rodin s dětmi.

Letos se do čtvrtého ročníku projektu zapojilo 659 obchodů, mezi nimi nově společnosti BILLA, Lidl a Rossmann. Stranou nezůstaly ani obchody v regionu Mělnicka, například Tesco Kralupy, Mělník i Brandýs nad Labem či dm markt Mělník i Neratovice.

Zatímco v úvodním ročníku v roce 2013 bylo vybráno 66 tun potravin, o rok později to bylo již 173 tun a loni se k akci hlásilo 475 obchodů, v nichž zákazníci darovali potřebným již 236 tun.

„Snažíme se rozvinout diskusi a hledat řešení letitého problému, kdy na jedné straně část občanů trpí nedostatkem jídla, a druhá skupina jím plýtvá,“ říkají pořadatelé. „Že to v Česku s hladem není tak zlé? Podle kvalifikovaných odhadů žije v zemi na hranici chudoby nebo sociálního vyloučení téměř 1,5 milionu lidí,“ uvádějí.

Vybrané potraviny poputují přednostně do charitativních organizací poskytujících pomoc zejména seniorům, matkám samoživitelkám, pěstounským rodinám a dětem z dětských domovů. Důležité je, že cesta potravin je přímá a krátká. Darované potraviny zůstávají v pobočce potravinové banky v tom kraji, kde byly darovány.

red