K pramenům místních potoků

Kde pramení Pšovka, Liběchovka nebo Košátecký potok? Výlet k těmto místním zdrojům připravili pro sebe i další zájemce členové spolku Voda Jelenice.

Účastníci si v neděli 1. října mohli seznámit s místy, kde voda pramení i s tím, jak se její tok změnil v posledních desítkách let. Bývalý místostarosta Mělníka Jaroslav Kovařík například vzpomínal, jak v době jeho dětství Pšovka meandrovala městem a krajinou před tím, než dosáhla Labe. Po regulacích ze 70. let minulého století a svedení do podzemního potrubí ji dnes mohou obyvatelé města vidět prakticky už jen v umělém korytě, například v parku u autobusového nádraží.

Romantiku nicméně tento potok, který nejvíc připomíná historické osídlení Mělnicka, ještě neztratil. Najdete ji u pramenů pod Houskou. Ten nejvzdálenější, od něhož se měří délka toku, se nachází na protější stráni, vlevo od cesty z výletního Hostince pod Houskou. Studánka je dnes nepřístupná, skrývá se za uzamčenými vraty. V údolí pod ní však vyvěrají další prameny a některé lze vyhledat i podle informačních tabulí.

Říčka Liběchovka, která se vlévá do Labe za zámeckým parkem v Liběchově, má svůj počátek nedaleko Dubí, pod obcí Vrchovany. V údolí, v němž se stéká voda z okolních svahů, se dodnes zachovala vydlážděná sběrná nádrž a více než sto let stará stavba – vodárna z roku 1910. Obyvatelé okolních vesnic tak byli mezi prvními, kteří si tehdy mohli užít pohodlí dodávek vody. Většina vodovodů se na území České republiky začala stavět až ve 20. letech minulého století nebo později.

Košátecký potok má svůj původ v pískovcových skalách kolem Mšena. Sběrným místem je zde rybník Blížka vedle mšenského koupaliště.

Pro členy spolku je tento zdroj zajímavý i tím, že se do něj vlévá Jelenický potok, pramenící uprostřed stejnojmenné obce u požární nádrže. Jelenicí tak protéká nejen Pšovka, jež ústí do Labe na jihozápadním okraji Mělníka, ale také potok, jehož vody se do Labe dostanou mnohem dřív – zhruba kilometr pod neratovickým jezem.

Putování k pramenům bylo podle účastníků příjemné i poučné. „Příroda a voda nám byla dána a my o ni musíme pečovat. Chceme, aby si všichni uvědomili, jak je důležitá pro náš i budoucí život,“ říká jeden z pořadatelů akce, předseda spolku Voda Jelenice Stanislav.