Víte, že? …socha Krista Spasitele v Liběchově

V Liběchově se u silnice do Mělníka se nachází zajímavé sochařské dílo Františka Xavera Josefa Linna z roku 1842. Jedná se o sochu Krista Spasitele.

Socha tvoří součást širšího celku – terasovité vinice s viniční strážnicí řečenou Čermákovou, stojí ve výklenku  v opukové terase. Socha Krista Spasitele je vyhotovena v téměř životní velikosti a jedná se o velmi kvalitní kamenosochařskou práci. Sokl je vysoký zhruba 150 centimetrů a socha je vytesána z pískovce, proto už musela být několikrát opravována.

Pravou rukou Kristus žehná a v levé ruce drží jablko s křížkem. Socha je evidována jako významná kulturní památka – na seznamu chráněných památek je vedena od roku 1958.

Sochař František Xaver Josef Linn (Lien) se narodil 24. listopadu 1802 v Praze. Byl učitelem dalšího významného sochaře – Václava Levého. Mezi jeho další díla patří například sochy sv. Vojtěcha a Václava u kašny v Chrudimi a také původní náhrobek Karla Hynka Máchy s reliéfem Anděla smrti na hřbitově v Litoměřicích. Linn zemřel v roce 1848 v Praze.

red