Policisté varují – pozor na zabezpečení chalup a chat
Nastávající podzim za krátký čas přiměje chataře a chalupáře, aby se připravili na zimu. Většina chatových oblastí osiří, což zloději berou jako vítanou příležitost, jak se obohatit na úkor druhých.
Policisté proto připomínají nebezpečí, že zloději z prázdných chat či chalup odnesou cennosti, které obratem prodají. „Také se stávají případy, že se v chatě zabydlí a tuto v plné míře po nějakou dobu využívají. Když pak dojdou zásoby, nerozpakují se vloupat do dalších chat v okolí,“ uvedl mluvčí mělnických policistů Josef Houžvic. Možná více než samotná ztráta majetku chatařům přitom vadí narušení pocitu soukromí, s nímž se jejich psychika vyrovnává ještě hůře než s poničeným vybavením domu.
„Před zazimováním a opuštěním nemovitosti je vhodné odvést do bezpečí vše cenné, co můžete uložit doma nebo na jiném bezpečném místě,“ připomněl Houžvic. Majitelé rekreačních objektů by neměli zapomenout na ukrytí všeho, co by pachatelům mohlo pomoci při vloupání do objektu – jde o žebříky, krumpáče, sekery či železné tyče. „V každém případě je však nutné vše řádně zajistit a zabezpečit a udělat maximum pro to, aby bylo případné vloupání do objekt pachateli co nejvíce ztíženo,“ konstatoval Houžvic.
Policista připomíná, že kromě klasických zámků a petlic existuje i celá řada elektronických zabezpečení objektů. Pro úspěšné pátrání po pachateli vloupání je důležité jeho včasné ohlášení policii. „Pokud poškozený uvede, že byl na chatě naposledy v listopadu a vloupání zjistí a oznámí v březnu následujícího roku, je téměř jisté, že stopy, které pachatel na místě zanechal, budou z velké části znehodnoceny nebo nebude možné je vůbec vyhledat a zajistit. Čím dříve se policisté o vloupání dozvědí, tím je větší šance, že bude pachatel dopaden,“ prohlásil Houžvic. Doporučuje proto rekreantům, aby se na pravidelných kontrolách chat a chalup dohodli se sousedy.
V roce 2015 bylo v ČR spácháno 2553 vloupání do chat a chalup. Policisté objasnili 742 případů, tedy 29 procent z nich, z toho ve Středočeském kraji šetřili celkem 672 případy vloupání – objasněnili jich 116 (tedy 17,2 procenta). Přestože také mělničtí policisté každoročně v zimním období pravidelně provádějí kontroly chat včetně preventivně pátracích akcí za využití vrtulníku s termovizí a psovodů se služebními psy, úspěšnost dopadení pachatele vloupání není velká, a proto je pečlivá ochrana podle nich zcela namístě.
A jaká jsou doporučení policistů k zabezpečení chat na zimu? Radí zejména odvést všechny cenné věci, zejména ty, ke kterým lidé mají citový vztah. Pokud odvést nejdou, doporučují učinit vše, aby nemohly být odcizeny, dále radí vypnout elektřinu, zavřít hlavní uzávěr vody i odvézt potraviny. Nezbytností je uzavřít okna a okenice, uzamknout kůlny a sklepy. Majitelé by si také měli pořídit soupis věcí v objektu včetně výrobních čísel, případně si pořídit jejich fotografie. „Pokud došlo k vloupání, do objektu před příjezdem policie nevstupujte a nepořádek neuklízejte, aby nedošlo ke zničení nebo znehodnocení stop, které na místě zanechal pachatel,“ dodal Houžvic.
red