Mělník hostí Naživo – největší tensingový festival v zemi

Střední průmyslovou školu stavební v Mělníku zaplní od 26. do 29. října více než stovka „náctiletých“ ze všech koutů Česka. Mělník se totiž na pár dní stane centrem českého tensingu – bude hostit největší akci svého druhu v zemi.

Volnočasová aktivita tensing, jejíž zkratka v angličtině znamená zpívání „náctiletých“, má vytvářet prostor pro mladé lidi ve věku od 12 do 19 let k rozvoji hudebních dovedností i jejich osobnosti. První české tensingové skupiny vznikly v roce 1992 a dnes fungují v osmi městech po celé republice. Organizaci akce mají na starosti dobrovolníci z YMCA DAP a jsou mezi nimi i studenti mělnického gymnázia. YMCA je celosvětová křesťanská organizace pro mladé lidi, která podporuje kromě tensingu i mnoho dalších aktivit.

Název festivalu Live v angličtině znamená „naživo“. Pořadatelé chtějí upozornit na to, že teenageři mají možnost poznat nové přátele a strávit podzimní prázdniny aktivně a nikoliv ve virtuální realitě sociálních sítí a počítačových her. ,,Festival nabízí mladým lidem především setkání s jejich vrstevníky například z Krnova, z Opavy, z Vrchlabí a dalších českých měst, kde tensing funguje. Mohou se zdokonalit v různých hudebních dovednostech, naučit se základy hry na klavír nebo stříhání videí. Zároveň během koncertů překonají strach z vystupování před lidmi,“ řekl hlavní koordinátor festivalu Marek Djakoualno. ,,Rádi bychom pozvali mělnickou mládež na festivalové dny a širokou veřejnost na závěrečný koncert 28. října v Masarykově kulturním domě,“ uvedl.

Účastníci festivalu se během tří dnů mohou zúčastnit se pětadvaceti workshopů, kde se například naučí pracovat se zvukovou aparaturou, zahrají si turnaje v deskových hrách, zkusí irské tance, mohou vyrobit domácí sítotisk, nebo se naučí základy techniky mindfulness zmírňující stres. ,,Klasické workshopy nabízejí výuku hry na hudební nástroje nebo tanec. Součástí programu zpravidla bývá i šampionát, ve kterém předvedou své workshopy jednotlivé tensingové skupiny. Vítěz získá putovní pohár a věčnou slávu,“ prohlásil Djakoualno.

tensing2

Každý festivalový den nabízí několik koncertů tensingových skupin. Všichni účastníci také připraví společný program zahrnující tanec i vystoupení megasborů s festivalovou kapelou pro závěrečný koncert. ,,Vstupné je vždy dobrovolné, ale jsme rádi za jakýkoli příspěvek pro naši dobrovolnickou organizaci,“ uvedl Djakoualno, který je také členem výboru YMCA DAP. 

Také domácí mělnická tensingová skupina, jejíž členové se každý pátek scházejí v Husově domě na Krombholcově ulici, se na festival a především na vlastní koncert pečlivě připravuje. ,,Pilně zkoušíme nové písničky, kapela už je skoro se vším hotová. Věříme, že mělnický festival bude opět skvělou celostátní akcí nejen pro nás, ale i pro všechny ostatní tensingáře jako každý rok,“ uvedla vedoucí tensingu Mělník Mariana Tauchmanová. ,,Na festival dorazí naši nováčci i členové, kteří nemohou docházet na pravidelné zkoušky. Těšíme se na mělnické publikum na závěrečném festivalovém koncertě,“ dodala.

red