Policisté rozdávali neposlušným motorkářům reflexní šle

Mělničtí policisté se v období od poloviny září do 9. října zapojili do celorepublikové bezpečnostní a preventivní Akce X.

Cílem bezpečnostně preventivního opatření bylo ovlivnit nekázeň účastníků silničního provozu a snížit nepříznivý vývoj dopravní nehodovosti na pozemních komunikacích, uvedla mluvčí mělnických policistů Markéta Johnová. Projekt se zaměřil zejména na zvýšení viditelnosti motocyklistů.

Policisté 23. září při dopravně bezpečnostní akce zaměřené na na motocyklisty kontrolovali zejména dodržování nejvyšší povolené rychlosti, požívání alkoholických nápojů či jiných návykových látek, technický stav vozidel, způsob jízdy a dodržování pravidel silničního provozu nejen motocyklisty, ale i jeho ostatními účastníky. „Hlídky se také soustředily na pátrání po osobách, věcech
a odcizených vozidlech. Při akci jsme využili také moto – team,“ uvedla Johnová.

Policisté se soustředil na úseky, kudy jezdí nejvíce motorkářů. Jednalo se hlavně o sillnici z Mělníka na Českou Lípu. „Z osmi mrtvých na Mělnicku zemřely čtyři osoby při dopravní nehodě právě na této silnici. Dva z nich byli motorkáři,“ vysvětlila Johnová.

Policisté při kontrolách rozdávali motorkářům, kteří v silníčním provozu patří k nejohroženějším skupinám, speciální reflexní šle – hlavně těm řidičům a jejich spolujezdcům, kteří reflexní oděv ještě neměli. „Reflexní prvky výrazně zvýší jejich viditelnost na silnicích,“ prohlásila mluvčí.

Při dopravně bezpečnostním opatření policisté zkontrolovali 104 vozidel. Dopravních přestupků se dopustilo 32 řidičů, převážnou většinu případů policisté vyřešili udělením blokové pokuty přímo na místě a jeden přestupek předali k vyřešení příslušnému správnímu orgánu. Nejčastějším přestupkem byl špatný technický stav vozidla – jednalo se přesně o polovinu zjištěných případů. Dále jeden řidič překročil nejvyšší povolenou rychlost, osádka jednoho vozu zase neopoužila bezpečnostní pás. Motorkáři se dopustili přestupku v šesti případech.

„Pozitivním faktem je, že policisté neodhalili žádného řidiče pod vlivem alkoholu či jiné omamné a psychotropní látky,“ s potěšením konstatovala Johnová, podle níž řidiči akci vnímali pozitivně. „V dalších dopravně bezpečnostních akcích budou mělničtí policisté pokračovat i nadále,“ dodala.

red