Milionový poklad od Turska bude vystaven v roztockém muzeu

Nálezcům, kteří jej v listopadu 2015 náhodně objevili při procházce na čerstvě zoraném poli, Středočeský kraj vyplatí statisícovou odměnu.

Trojice nálezců u Turska objevila na 150 kovových předmětů a jejich zlomků zhotovených z bronzu, mědi i slitiny stříbra. Poklad odborníci označili za naprostý unikát ukrytý do země přibližně před čtyřmi tisíci lety. „Poctivost se vyplácí a je třeba ji ocenit,“ řekla na adresu nálezců hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Odměna za odevzdání takové vzácnosti tudíž nálezcům právem náleží,“ prohlásila.

Odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd hodnotu nalezených kovových artefaktů ze starší doby bronzové vyčíslili na více než tři miliony korun. „Odměna bude nálezcům vyplacena ve výši deseti procent z celkové hodnoty nálezného, tedy 305.700 korun,“ řekl náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro oblast kultury a památkové péče Daniel Marek (Nezávislí Středočeši).

Nález, který se stal majetkem Středočeského kraje, je uložen v depozitáři Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. „Je to skvělý přínos pro muzea či galerie a rozšíření jejich expozic. To, v jaké velikosti byl soubor nalezen, je i pro odborníky skutečný poklad,“ komentovala ředitelka muzea Zita Suchánková nález, který se po odborném vyčištění stane součástí expozice roztockého muzea.

red