Pocta klasické komedii….

Tak nějak lze rovněž nazvat již slavnou hru „Penzion pro svobodné pány“. Paní Mossieová, majitelka prosperujícího penzionu, velmi dbá na dobré mravy a nestrpí, aby kdokoliv z jejích nájemníků přijímal na pokoji dámské návštěvy. I sebemenší pokus o nesplnění jejího požadavku trestá nemilosrdnou výpovědí z bytu. Přestože je její ostříží zrak stále v pozoru, jednoho večera se svobodnému mládenci Mulliganovi náhodou podaří obávaný zákaz překročit. Mulligan však brzy zjistí, že utajit a vyprovodit z penzionu dívku se jménem Anděla je úkol takřka nadlidský, zvláště pak, když se náhle vrátí jeho spolubydlící a paní domácí pojme jistá podezření.

Divadelní aktovku Seana O´Caseyho pod původním názvem „Bedtime Story“ odehrávající se v přísně vedeném pensionu pro svobodné pány, zpracoval Jiří Krejčík nejdříve pro televizi, pak jí uvedl na scéně Činoherního klubu a do třetice jí zfilmoval. Podle vlastního vyjádření lákala Krejčíka divadelní předloha jako etuda komediálního herectví. Na klasickém půdorysu situační frašky rozehrál rušnou komedii, v jejímž zrcadle se místy povážlivě objevuje iluze o dovršeném morálním přerodu společnosti, nehledě k invektivám, které zde byly zcela zjevně adresovány úřední nadutosti.

Slavná inscenace odehrávající se v pokoji jednoho penzionu, kam si nájemník přes zákaz přivede svou slečnu byla nově nastudována v Divadle Palace v režii Jaromíra Dulavy a ve velmi atraktivním obsazení jenž tvoří Patrik Děrgel, Lukáš Příkazký, Marie Doležalová v alternaci s Annou Fialovou či Lenkou Zahradníkovou.

Tuto klasickou komedii přioděnou do elegantního, bezstarostného a nostalgického hávu secese prvního desetiletí 20. století s akcentem atmosféry úplňkové noci bude možno shlédnout rovněž v kralupském kulturním domě Vltava. A to 5. října od 19 hodin a určitě si diváci odnesou skvělý umělecký zážitek.

mar