Na pivu s Michalem Horáčkem

Podnikatel a textař, který hodlá v příštích prezidentských volbách kandidovat na úřad hlavy státu, přijel představit své plány do pivovaru v Mělnickém Vtelně.

Sál rodinného pivovaru Neumann zaplněný do posledního místečka dnes večer naslouchal slovům Michala Horáčka. Autor textů populárních hitů řady interpretů minulý měsíc ohlásil svůj úmysl stát se příštím českým prezidentem.

„Protože ta volba je přímá, přijel jsem se vám představit osobně,“ řekl v krátkém úvodu asi pěti desítkám svých přítomných sympatizantů – vesměs štamgastům hostince a dalším obyvatelům obce. „Uvítal bych, kdyby debata byla přímočará. Ptejte se, úplně na co chcete,“ pobídl publikum a poté bezmála půldruhé hodiny čelil jeho zvídavým dotazům.

Přítomné zajímalo nejen to, jaká motivace ho ke kandidatuře do nejvyšší funkce vedla, ale také třeba jeho názory na aktuální politická témata – elektronickou evidenci tržeb, přistěhovalce, „nepřizpůsobivé“ spoluobčany i současného prezidenta.

Host i posluchači se shodli na tom, že by se český prezident neměl nechat jezdit poučovat do Číny nebo Ruska. „Chci, aby nás hlava státu zastupovala dobře, abychom se jako země neponižovali a abychom byli součástí euroatlantického prostoru a ne jen jeho chudinskou periférií,“ prohlásil Horáček.

Řeč se však týkala také kulturních témat – posluchači dotazem na současnou hudební scénu připomněli jeho dosavadní profesi textaře. Hlavním tématem ovšem po celý večer zůstávala politika.

„Stát není firma. Firma se musí chovat efektivně a ty slabé, kteří neodvádějí práci, ty prostě vymete, protože potřebuje zisk,“ uvedl host v odpovědi na dotaz, jak hodnotí politiku šéfa hnutí Ano Andreje Babiše. „Země, pospolitost, to je něco úplně jiného. Ta se musí starat i o ty nejzranitelnější, kteří nic neprodukují. To, že je někdo na vozíku, ještě neznamená, že ho máme někam odsunout,“ konstatoval.

Horáček v závěru večera požádal přítomné, aby podpořili jeho kandidaturu podpisem petice. Zdůraznil, že o sobě vše důležité zveřejnil na svých webových stránkách – včetně majetkového přiznání, lékařských zpráv o svém zdravotním stavu či školních známek.

„Chtěl bych, aby má kandidatura vstoupila do dějin politologie. Možná že tam vstoupí jako ukázka toho, jak se to nedá dělat – takhle naivně, ale přesto tomu věřím a trvám na tom,“ dodal.

jnd