Pietní akt připomene oběti komunistického režimu

Konfederace politických vězňů ve čtvrtek v Masarykově kulturním domě v Mělníku na vzpomínkovém setkání uctí památku komunisty popraveného mělnického občana Josefa Hořejšího.

Chlumínský rodák Hořejší, bývalý majitel továrny na dětské kočárky Liberta, byl jedním z členů odbojové skupiny, která v roce 1949 působila v lounském a rakovnickém okrese. Skupina pomáhala při ilegálních přechodech hranic a vyráběla a distribuovala protikomunistické letáky. Podle obžaloby rovněž uskutečnila ozbrojené útoky na komunistické funkcionáře.

Josef Hořejší byl jedním ze čtveřice členů skupiny, kteří byli odsouzeni k trestu smrti a před 67 lety popraveni, ostatním komunisté vyměřili dlouholeté tresty vězení. Všechny čtyři popravené odbojáře ovšem soud v roce 1993 v plném rozsahu rehabilitoval.

Vzpomínkové setkání se odehraje ve dvoraně kulturního domu. Pietní akt pořádá Konfederace politických vězňů ve spolupráci s městem Mělník a místními organizacemi České obce legionářské, Českého svazu bojovníků za svobodu a Sokola.

mar