Ohlédnutí za Mělnickým vinobraním

Letošní slavnost vína se nesla ve znamení připomenutí návštěvy prvního našeho prezidenta Tomáše G. Masaryka na Mělnickém vinobraní v roce 1922. Bylo to i symbolické, neboť zároveň uplynulo 80 let od jeho úmrtí. Při své tehdejší návštěvě přihlížel průvodu alegorických vozů znázorňující historii mělnického vinařství, který až do konce třicátých let patřil k Mělnickým vinobraním. A tak i letos došlo k návratu této tradice kdy v průvodu nechyběly ani významné osobnosti našich dějin od svaté Ludmily, svatého Václava, Přemysla Otakara II., který dal Mělníku jedno z městských privilegií, samozřejmě Karla IV. až po T.G.Masaryka.

K vinobraní však hlavně patří zábava. I té bylo dostatečně. Kromě řady atrakcí probíhal bohatý kulturní program. Dětská scéna patřila Lichožroutům, pohádkovým představením a různým soutěžím. Na dobové scéně se kromě rytířských klání vystřídali kejklíři, zazněla zde historická hudba, kramářské písně, starodávné melodie židovské východní Evropy či český kabaret z počátku minulého století. Hudba zněla však především na dvou scénách. Ta country již tradičně patřila tak zvaně menšinovým žánrům od folku, beatu až po country. Představil se zde například nejlepší revival Creedence Clearwater Revival THE BASKETLES, písničkář Slávek Janoušek, jubilující AG FLEK či již nepostradatelný Baťa a Kalábůf něžný beat.

Po oba večery zde proběhla skvělá zábava s kapelou Chlapi v sobě a již obligátní skupinou Netřesk. Avšak tradičním centrem byla hlavní scéna na náměstí Míru. Zde se vystřídala rovněž celá řada kapel různých žánrů. K vrcholům patřil koncert nestárnoucího Ivana Krále, jehož bezprostřední vystoupení, kdy se s mikrofonem vydal mezi publikum jistě uchvátilo všechny přítomné. Své fanoušky zde měla další legenda, tentokrát české hip-hopové scény VLADIMÍR 518 a na své si přišli i příznivci Miro Žbirky, který byl hlavní hvězdou sobotního večera. Ale rozpálit to dokázali i další skvělé kapely jako například TH!S s Vojtou Kotkem, skupina LETY MIMO či živelná rocková show předskokanů AC/DC Doctor Victor. K dobré pohodě přispěla i produkce Jana Spáleného a ASPM, seskupení BLANKA ŠRŮMOVÁ – JAN SAHARA HEDL A NĚŽNÁ NOC, folklorní vystoupení místních souborů Jarošovci i Jarošáčku, dechové kapely Mělničanka či závěrečný koncert skupiny TATA BOJS.

Samozřejmě nechyběly stánky s tím nejrůznějším občerstvením a všude přítomným burčákem letos obzvláště sladkým. Ale k ochutnání, zejména v radničním dvoře a v zámeckých sklepích, byly i kvalitní odrůdy darů našich vinic.

Co k tomu ještě dodat. Je přirozené, že žádná taková velká akce nemůže uspokojit každého, ale je třeba ocenit všechny kdo se na tom podíleli jak po stránce organizační, a zejména poděkovat všem účinkujícím a samozřejmě vinařům bez nichž by Mělnické vinobraní nebylo.

A tak se můžeme opět těšit na to příští, které se uskuteční v jubilejním roce našeho státu.

 

Bedřich Marjanko