V neratovické Spolaně pokračuje stavba teplárny

Neratovice (Mělnicko) (ČTK) – V neratovické Spolaně pokračuje stavba teplárny. Příští týden by měla začít instalace dvou plynových kotlů, které nahradí současné na hnědé uhlí. Sníží se množství vypouštěných emisí, informoval dnes ČTK mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Spolana patří do skupiny Unipetrol. Modernizace teplárny skončí v polovině roku 2019, celková hodnota investic činí 200 milionů korun.

Spolana je už několik let největším znečišťovatelem životního prostředí kvůli emisím rakovinotvorných a mutagenních látek. Zároveň je však jediným výrobcem kaprolaktamu v zemi a tedy jedinou firmou v ČR, která používá při jeho výrobě trichloretylen.

Nové kotle budou do chemičky přivezeny po pětidenní cestě z německého Gunzenhausenu v pondělí. Jejich rozměry dosahují deset krát pět metrů a hmotnost 162 tun. Výkon činí 80 tun páry za hodinu.

„Tým našich odborníků ve spolupráci s Policií České republiky převoz kotlů pečlivě plánoval po dobu několika týdnů. Transport je zajištěn nízkopodlažní soupravou se speciálním hydraulickým návěsem pro nadrozměrné náklady, díky němuž lze upravovat aktuální výšku celé soupravy. Ta se musí cestou vejít pod deset nízkých mostů. Celková délka soupravy je 34 metrů,“ uvedl místopředseda představenstva společnosti Spolana Miroslav Falta.

Úpravy si vyžádalo i dopravení nákladu přímo do areálu, kde musel být ubourán plot, vyštěrkováno okolí vrátnice a bylo třeba dočasně demontovat stojany se čtečkami vstupních karet.

„Přechodem z hnědého uhlí na zemní plyn a instalací moderních kotlů dojde k výraznému snížení objemu znečisťujících látek vypouštěných do ovzduší. Emise oxidu siřičitého klesnou o 99 procent, emise prachu a oxidů dusíku o 90 procent a emise oxidu uhelnatého o 60 procent,“ dodal Falta.

Spolana do modernizace a ekologizace závodu investuje dlouhodobě, loni ukončila výrobu PVC pomocí rtuťové elektrolýzy. Modernizována byla i technologie na výrobu zemědělských hnojiv. Spolana je jednou z největších chemických společností v České republice a jediným českým výrobcem PVC a kaprolaktamu. Mezi její produkty také patří hydroxid sodný a kyselina sírová. Zaměstnává více než 700 lidí.

sbe kš