Mělnickým Letním kinem na Aušperku zazní hlas Edith Piaf

Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem… Přesto se z ní stala světoznámá hvězda první velikosti. Život Edith Piaf vlastním jménem Edith Giovanna Gassion byl bojem o hudbu, přežití a lásku. Její magický hlas, vášeň a přátelství s hvězdami její doby jako například Marlene Dietrich, Jean Cocteau či Yves Montand jí od dětství v chudobě přivedlo k obdivu celého světa. Žila vždy naplno a ničeho nelitovala… Díky své neuvěřitelně silné vůli a neobyčejnému nadání se vypořádala s tragickým osudem a její sen z dětství se stal skutečností. Nechtěla dát světu šanci na ni zapomenout a povedlo se jí to beze zbytku.

Francouzský režisér Olivier Dahan natočil před deseti lety koprodukční film s prostým názvem „Edith Piaf“ přibližující pohnutý, ale plný život této umělkyně. Není to sice klasický životopisný snímek, ale spíše portrét silné osobnosti, pro niž umění splývalo se životem. Film nepostupuje chronologicky, osud slavné šansoniérky se částečně odehrává ve vzpomínkách a reminiscencích a začíná na koncertě v New Yorku, čtyři roky před její smrtí.

V titulní roli předvedla mimořádný herecký výkon Marion Cottilardová, která se v nezapomenutelnou šansoniérku doslova převtělila. Film také proto se může pochlubit dvěma Oscary, dále obdržel dvě ceny BAFTA, Zlatý glóbus a francouzskou cenu Cesar v pěti kategoriích.

Není bez zajímavostí, že se mnohé scenérie natáčely i v Praze a diváci budou moci uvidět i řadu českých herců jako například Marka Vašuta, Vladimíra Javorského, Jaroslava Víznera či Pavlínu Němcovou.

A tak ve čtvrtek 24. srpna po setmění zazní mělnickým Aušperkem i hlas této umělkyně a návštěvníci této letní scény se určitě si připomenou že: „velcí umělci nepatří jen jedné generaci, zůstávají tu napořád.“

mar