Mělnická galérie se otevírá…

Díky postupnému rozvolňování se zpřístupňují i prostory galérií nabízející díla umělců, kteří na příležitost prezentovat své práce dlouho čekali. Ne jinak tomu bude i v mělnické Galérii Ve Věži umístěné v jedné z dominant města Pražské bráně.

A tak od 7. května zde probíhá první letošní výstava prací mladé grafičky a ilustrátorky Magdaleny Rutové.

Výstava nesoucí stručný a příznačný název „Lino“ představí výběr z grafiky, ilustrací a komiksu autorky, jejíž tvorba je charakteristická zejména originální výtvarnou zkratkou, precizní technikou linorytu a osobitou stylizací kreseb plných nápadů, humoru, nadsázky a hravosti. Právě linoryt je technikou, kterou autorka používá ve svých deníkových zápiscích, komiksech, ilustracích i tvorbě samostatných grafických listů a bude v různých provedeních vévodit i vystavené kolekci.

Magdalena Rutová je také zakladatelkou první linorytecké fotobanky Linostock. Rovněž vydala autorskou knihu „Mnichovská oklika“ a audioknihu s dokreslovacím sešitem pro děti „Radio Buch“. Ilustrovala knihu básní Jakuba Čermáka „Do vesmíru“ nebo knihu Gillese Parise „Můj život Cuketky“. Je autorkou komiksových stripů o Expertovi a jeho obdivovatelích. Tajemství kariérního růstu nepravidelně zaznamenává do Deníku podnikatelky.

V kategorii knih pro starší děti a mládež za propracované ilustrace k románu Marka Tomana „Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse, poctivého piráta ve službách madam L.“ získala v roce 2020 ocenění Zlatá stuha.

O kvalitě prací této mladé výtvarnice se bude možno přesvědčit návštěvou galérie až do 11. července. A jak je zde zvykem, chybět nebude ani doprovodný program. V tomto případě komentovaná prohlídka výstavy samotnou autorkou, jenž se uskuteční 26. června.

V té době již bude i otevřena zdejší kavárna a čajovna nabízející pohodové posezení. Věřme však, že k tomu dojde už dříve.

mar