Buchty a loutky uvedou klasickou pohádku i hru s prvky hororu

Toto nezávislé alternativní loutkové divadlo, hrající pro děti i dospělé, bylo založeno roku 1991 v chebské ubytovně čerstvými absolventy loutkářské katedry DAMU. Od té doby mají za sebou na šedesát divadelních premiér pro dospělé i děti, loutkové a animované filmy a klipy, mnoho jednorázových projektů v oblasti netradičního divadla, hudby a výtvarného umění, filmu a jejich prolínání. Od dob svého vzniku, kdy členové souboru rozvířili vody českého loutkového divadla svými dnes již kultovními inscenacemi, jednoznačně patří k divadelní špičce nejen v Čechách, ale i za hranicemi.

V současné době soubor působí jako stálý host ve Studiu Švandova divadla na Smíchově v Praze, kde má i své malé zázemí, jsou však stále na cestě. Odehrají okolo 250 představení ročně po celých Čechách a v zahraničí.

Svým neobvyklým způsobem tvorby vytvářejí unikátní divadelní poetiku. Klasické tituly i vlastní autorskou tvorbu zpracovávají s nadhledem a nezaměnitelným humorem, s osobitým důrazem na výtvarnou stránku, komponovanou hudbu a živou zvukovou stopu. Užívají kombinaci starých i nových loutek, harampádí, hraček s nejnovějšími technologiemi. Soubor se může pochlubit účastí i oceněními na mezinárodních festivalech u nás i v zahraničí. Z nich možno jmenovat Divadlo evropských regionů Hradec Králové, Skupova Plzeň, Mateřinka Liberec či Přelet nad loutkářským hnízdem. A rovněž například EITC 2006 – Mexico, EU.TAC 2005 – Japonsko, CAOS Calgary – Kanada, Taipei Film Festival – Taiwan, Festival in Silkeborg – Dánsko nebo Keller69Theatre/Zurich – Švýcarsko.

A nyní se představí i v Mělníku. A to hned dvakrát. V úterý 6. srpna nejprve od 16 hodin uvede klasickou pohádku „Kocour v botách“ v rámci Letního parku před Masarykovým kulturním domem. A od 20 hodin v hudebním sále zmíněného kulturáku uvede hru pod vskutku zajímavým názvem „Vítězné svině“. Jedná se o představení na motivy povídek Ladislava Klímy. Diváci tak uvidí loutkovou fresku o lidech nízkých a vysokých s prvky hororu o čisté lásce a čisté nenávisti. Loutky zde zahrají o tom, že bolest stává se rozkoší a rozkoš bolestí. „Vším opovrhovat, všemu se smát, se vším si hrát – toť jediná Výše a jediná k Výši cesta“.

mar