Martin Klihavec: „Není mi lhostejné, co se v našem městě děje“

Mělník obsadil do zastupitelstva nového člena, je jím mělnický kronikář Martin Klihavec.

Dobrý den pane Klihavec, řekněte nám pár slov o sobě.

Jsem mělnický rodák a vždy jsem se zajímal o dění ve městě, kde žiji. Již dvacet let sbírám staré pohlednice a fotografie Mělníka. V minulosti jsem uspořádal několik výstav a sestavil a napsal již tři knihy o historických mělnických pohlednicích.

Jak dlouho se zabýváte kronikou Mělníka a co vás na tom nejvíce baví?

Kronikářem města Mělníka jsem od roku 2013. Píši kroniky nejen za ukončené roky, kdy jsem kronikářem, ale vypracoval jsem několik kronik zpětně a postupně digitalizujeme i starší kroniky, které zveřejňujeme na internetových stránkách města.

Mnoho lidí si myslí, že kronikář musí být pamětník a historik, ale práce kronikáře spočívá v tom, že zaznamenává současnost. A to mě na této práci baví – všímat si dění kolem sebe a zaznamenávat proměny města.

Proč jste se rozhodl jít do mělnické politiky?

Není mi lhostejné, co se v našem městě děje, jak Mělník vypadá a kdo ho řídí. Zajímám se nejen o kulturu na Mělníku, ale i historii města a svými znalostmi a zkušenostmi bych rád přispěl k dalšímu zlepšování místa, kde žiji.

Jaké jsou vaše cíle a co byste rád případně změnil?

Mělník leží na soutoku dvou největších českých řek. Mrzí mě, že město ještě nedokázalo najít využití výhod labského břehu, jak pro rekreaci obyvatel, trávení volného času rodin s dětmi a mládeže, tak i pro lodní rekreační plavbu. Vnímám, v jak špatném stavu je spojení města s břehem řeky, ať jsou to cesty z parku na Polabí nebo přímo z centra města. Chtěl bych, aby se toto v následujících letech začalo pomalu měnit k lepšímu.

V minulosti se město Mělník věnovalo průzkumu historického podzemí a jeho částečnému zpřístupnění pro veřejnost. Byl bych rád, kdy se této oblasti opět věnovala pozornost. Při letošních Dnech evropského dědictví jsme s přáteli, Mělnickým osvětovým a okrašlovacím spolkem a s podporou vedení města na jeden den otevřeli pro veřejnost na náměstí Míru dvě podzemní sklepení domů, která dosud nikdy zpřístupněna nebyla. A zájem návštěvníků byl doslova obrovský, což dokazuje, že by se měla i na tuto oblast zaměřit větší pozornost ze strany města.

Proč jste se rozhodl připojit k hnutí Mé město?

Chtěl jsem podpořit starostu města Ctirada Mikeše. Líbí se mi volební program uskupení Mé město i pozitivní a konstruktivní přístup.

Máte v plánu kandidovat i v příštím volebním období?

Nyní jsem se stal zastupitelem a mám teď možnost zjistit, co tato práce obnáší a jak bude pro mě časově náročná. Po zkušenostech z následujících měsíců se pak teprve rozhodnu, jestli budu znovu kandidovat i v příštím roce.

Děkujeme za váš čas.

 

sad