Letos oceněný festival FEDO je opět zde

Město Štětí se od pátku 22. června do neděle 24. června promění na město hudby. Právě v tomto termínu proběhne již 29. ročník Národního festivalu dechové hudby a mažoretkových souborů FEDO 2018. Poprvé se toto setkání uskutečnilo už v roce 1969 coby součást tehdejšího součástí Štětského kulturního podzimu. Díky velkému uměleckému a diváckému úspěchu probíhal festival každoročně až do roku 1978, poté se koná festival každé dva roky. Jedná se po Kmochově Kolíně druhý největší mezinárodní festival dechové hudby v naší republice.

Jak se již stalo tradicí již v pátek se na Husově náměstí se od 18 hodin uskuteční první přehlídkový koncert kde zahrají všechny zahraniční orchestry a slovácká kapela Vinařinka. V sobotu od 9 hodin zde opět vystoupí orchestry z Holandska, Maďarska a Polska. Poté v jednu hodinu odpoledne se vydá průvod všech hudebníků včetně devíti mažoretkových souborů na Nové náměstí, kde se uskuteční slavnostní zahájení celého festivalu. Druhý přehlídkový koncert začne v 14.30 opět na Husově náměstí za účasti deseti českých i moravských orchestrů. Součástí bude i soutěž, kdy soubory budou soutěžit v v transkripci klasické hudby a ti mladí ve skladbách rockových. Tomuto žánru bude patřit relaxační zóna u Labe kde proběhne od 16 hodin Festival rockových dechových orchestrů FERODO. Ten letos oslaví malé výročí, neboť tomu bude deset let, kdy se stal součástí tohoto hudebního setkání. Večer pak v areálu věžových domů proběhne tradiční přehlídka všech mažoretkových souborů a večer zakončí slavnostní ohňostroj. Festival bude pokračovat nedělními dopoledními koncerty na Novém náměstí a u Domu s pečovatelskou službou. Celý festival vyvrcholí již tradičním Monstrkoncertem jenž bude rozdělen na vystoupení mladých orchestrů, dále těch dospělých a na závěrečné finále v němž zahrají všichni dohromady.

Bude to skutečně oslava nejenom letošních výročí, ale zejména i toho, že tento festival se stal součástí programu Rodinné stříbro Ústeckého kraje..

mar