Letos bohužel bez „čarodějnic“…

Na filipojakubské noci, z 30. dubna na 1. května podle pověsti mají zlé a nečisté síly větší moc než jindy. V tu dobu se totiž měly čarodějnice slétat na sabat. Natíraly se kouzelnými mastmi, díky jimž pak mohly létat na košťatech. Košťata se měla zhotovovat z jasanového dřeva a z vrbových a březových proutků. Na sabatu byla zvolena královna sabatu. A rovněž se chystaly co zlého lidem natropit.

A proč Filipojakubská? Podle staré pověsti se sv. Filip a sv. Jakub na svých cestách ukrývali před Židy. Byli však právě v této noci vypátráni v jednom domě, ve kterém spokojeně spali. Ani Židé neměli chuť přepadnout je v noci, proto si dům označili zelenou haluzkou tak, aby jej za svítání lehce rozpoznali. Ještě téže noci však přišel anděl a stejnou haluzku položil za vrata každého stavení. Židé tak ráno nepoznali, ve kterém domě se oba ukrývají a jim se tak podařilo šťastně utéct. A právě svátek těchto apoštolů původně spadal na 1. května, nyní však dle církevního kalendáře spadá na 3. květen. Proto se kdysi každý bránil, jak jen mohl. Před vrata chlévů naskládali narýpané drny a čarodějnice musela všechna stébla trávy nejdříve spočítat, než mohla vstoupit. Než se jí to podařilo, tak bylo ráno a ona ztratila svoji moc. Rovněž se stavení kropilo svěcenou vodou.Pálilo se smetí, muži práskali bičem a tloukli železem, kreslily se křížky a obcházely se v kruhu vesnice. Na „pálení čarodějnic“ se přešlo až později. Zapalovala se košťata, která se následně vyhazovala do výšky na zahnání čarodějnic. Navíc lidé věřili, že popel z ohňů zajistí bohatou úrodu. Keltové nazývali tuto noc Beltine, což znamená v překladu „oheň“.

Avšak v letošním roce vzhledem k současné situaci hranice v městech i obcích nevzplanou! Ba právě naopak jelikož veškeré hasičské jednotky jsou stále v plné pohotovosti pomáhat v situaci nouzového stavu, tak je třeba se vyvarovat rozdělávání ohňů a tudíž zvyšování nebezpečí požárů. Zvláště když navíc převládá sucho, a tak riziko je o to větší. Rovněž i vzhledem k omezení hromadného shromažďování osob což vždy při těchto akcí bylo obvyklé.

A tak buďme zodpovědní jak k sobě a zejména k hasičům, kteří patří k oné „první linii“ v boji proti tomuto zákeřnému viru. Bude to i určité symbolické poděkování za jejich obětavou činnost tím, že jim ušetříme práci.

Vždyť nikomu nebrání si udělat „čarodějnice“ v příznivější době a o to více se skvěle pobavit…

mar