Lenka Kahuda Klokočová: KVĚTY A PLODY

Mělnická galerie Ve Věži představí práce dalšího představitele současného výtvarného umění. Členka Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR Praha Lenka Kahuda Klokočková se věnuje grafice a kresbě. Má zkušenosti i jako tvůrkyně, kurátorka, editorka, pedagožka a grafická designerka. Je také autorka několika publikací zabývajících se grafickými příběhy.

Má za sebou řadu výstav v mnoha předních galeriích u nás i v zahraničí. I v mělnické galerii není poprvé. V loňském roce zde představila svá díla v rámci úspěšné výstavy autorek z českých vinařských oblastí „Ženy, víno, zpěv“.

A nyní se sem vrací s poněkud odlišným tématem. Květy a plody jsou symboly, jejichž morfologií autorka zpodobňuje ontogenetické fáze člověka, tedy jeho individuální vývoj – vznik, růst, reprodukci, stárnutí a zánik. Momenty z životních cyklů jedinců pak tvarově redukuje a vrství přes sebe navzdory dimenzím času a prostoru. Vzniklý motiv dutého kónického tělesa pak pojí například s vyobrazováním Dantova pekla, nanebevzetím a sublimací.

Vernisáž proběhne ve čtvrtek 9. března od 18 hodin a výstavu uvede hudební skupina BA FNU hrající bal folk nuevo. Práce autorky bude možno zhlédnout až do 7. května a součástí této výstavy budou i doprovodné programy. Ve dnech 19. a 20. dubna to budou komentované prohlídky s workshopem automatické a gestické kresby spojeným s přiblížením symboliky květin a jablek v zobrazování napříč dějinami umění. A 29. března proběhnou workshopy na téma „Květy a plody“ doplněné ochutnávkou čaje z růžových květů.

mar