Kraj se obává ohrožení letecké záchranné služby v regionu

Poté, co ministerstvo zdravotnictví po zásahu Úřadu na ochranu hospodářské soutěže zrušilo soutěž na nového provozovatele letecké záchranné služby na severu Čech, může být podle vedení Středočeského kraje ohroženo její fungování.

„Od Nového roku by v tomto regionu měly zasahovat vrtulníky ze sousedních krajů. To ale znamená, že ty potom nebudou k dispozici ve svých domovských regionech. Reálně je tak ohroženo fungování významné části integrovaného záchranného systému na celém území ČR,“ řekl náměstek hejtmanky Středočeského kraje pro oblast zdravotnictví Martin Kupka (ODS).

Společně s ředitelem Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martinem Houdkem proto vyzval nového ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) k okamžitému řešení současné situace. „Velká část zásahů letecké záchranné služby z Prahy míří právě na vytížené komunikace ve středních Čechách. Jde celkově o 80 až 90 procent všech vzletů z Prahy. Počet zásahů je v porovnání s okolními regiony vysoký – letos již 600 zásahů – a nedovedu si představit, že by po 1. lednu 2017 měla pražská letecká záchranka zasahovat i v severních Čechách,“ uvedl Houdek.

Cesta k nehodě v Ústí nad Labem bude podle Houdka záchranářům trvat přes půl hodiny. „Započteme-li návrat zpět a nezbytnou manipulaci, bude pak v takovém případě letecká záchranná služba na téměř dvě hodiny zcela vyblokovaná. Každý si asi dovede představit, jaké riziko to představuje,“ prohlásil.

Středočeský kraj se na zajištění záchranné letecké služby, která má stanoviště v Praze, přímo podílí částkou šest milionů korun a vyjednal s ní dohodu o organizaci zásahů a výměně informací mezi operačními středisky. „Pro nás je nepřijatelné, aby přes veškeré úsilí kraje hrozilo, že se občanům ve středních Čechách nedostane v případě ohrožení života adekvátní pomoci,“ dodal Kupka.

red