Kraj končí s proplácením žákovského jízdného i zdravotnických regulačních poplatků
Rada Středočeského kraje dnes rozhodla o ukončení stipendijního programu na dojíždění do škol stejně jako o konci proplácení zdravotnických regulačních poplatků. Koalice ANO, STAN, ODS a tří zastupitelů zvolených za TOP 09 tak začíná plnit své programové prohlášení.
„Kraj již nebude proplácet regulační poplatky za poskytnutí pohotovostní služby. Prostředky uvolňované z krajského rozpočtu na tyto účely investuje výhradně do rozvoje zdravotnických služeb tak, aby bylo možné poskytnout co nejlepší péči zejména pacientům s nejvážnějším onemocněním,“ řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Proplácení regulačních poplatků skončí k poslednímu dni letošního roku.
Kraj tyto poplatky ve zdravotnických zařízeních proplácel od srpna 2010 formou daru. Po celoplošném zrušení regulačních poplatků za pobyt v nemocnici a návštěvy lékařů v ordinačních hodinách kraj dosud proplácel svým obyvatelům stále platný regulační poplatek 90 korun za využití lékařské nebo zubní pohotovosti.
Do konce letošního září tak Středočeský kraj občanům proplatil zdravotnické poplatky v celkové výši téměř 74,8 milionu korun, vyhověl tak celkem zhruba 51.700 žádostem. „Zrušením regulačních poplatků dojde navíc k výraznému omezení byrokracie spojené s vyřizováním žádostí,“ prohlásil náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví Martin Kupka (ODS).
Středočeský kraj rovněž končí s proplácením žákovského jízdného. „V koalici jsme se shodli, že školní jízdné, které je krajem vypláceno, je nespravedlivá a duplicitní sociální dávka. Kraj tu není od toho, aby vyplácel sociální dávky. Těch čtyřicet milionů, o které se jedná, se dá využít efektivněji. Třeba na vybavení do mateřských škol nebo do středních škol,“ míní hejtmanka Pokorná Jermanová.
Na dopravu studentům do školy kraj přispíval od školního roku 2009/2010. Dosud na tyto náhrady jízdného poskytl zhruba 385 milionů korun a vyhověl tak 155.700 žádostem, další čtyři tisícovky jich ještě zbývají k vypořádání.
„Prostředky, které se na nespravedlivém žákovském jízdném ušetří, nasměrujeme zpět do školství, například na materiálové vybavení škol a na podporu výstavby nových škol. Navíc tím, že se žádosti nebudou muset vyřizovat, omezí se výrazně už tak přebujelá byrokracie na krajském úřadě,“ dodal radní pro oblast vzdělávání a sportu Jan Skopeček (ODS).
jnd